Kaldırım Değil İnsanlar Engelliyor

Kaldırım Değil İnsanlar Engelliyor

İstanbul’un aşağı yukarı her bölgesinde yayalar için yapılan kaldırımlar ve engelli rampaları araçların işgali altında. Bu durumdan en çok etkilenenler de engelli yurttaşlar oluyor.

 3 milyon 571 bin aracın kayıtlı olduğu şehrin aşağı yukarı her bölgesinde kaldırımlar arabaların işgali altında. Kaldırımlarda yürümeyi olanaksız kılan bu durum, tüm İstanbullulara güç anlar yaşatıyor. Özellikle engelliler çok daha zor koşullar altında sokağa çıkıyor. Türkiye’de 8,5 milyon engeli yurttaş var. Bunlardan bir tanesi de 26 yaşındaki Niyazi Aslan. İstanbul’da yaşayan ve 1.5 yaşında geçirdiği havale sonucu Serebral Palsi (CP) olan Aslan, küçüklüğünden beri tekerlekli sandalyede ama bu onun için engel değil. Aslan ile kaldırımlardaki engellere ilgi çekmek için yaptığımız kısa bir seyahat de asıl engelin engeli olmayan insanoğlu olduğunu bir kez daha gördük. Hatalı park sonucu işgal edilen kaldırımlar ve rampalar engellilere asıl büyük engel.

Rampa var ama…

Yenibosna’nın ara sokaklarında yaptığı kısa süreli bir gezide, bu şekilde onlarca manzarayla karşılaştık. Aslan kaldırıma çıkmak için engelli rampasına yürüdüğünde, rampanın önünün bir araç sürücüsü tarafından işgal edildiğini görüyoruz. Rampa işgal edildiği için de Aslan’ın araç yolunda yürümekten başka şansı kalmıyor. Yıldırım Beyazıt Caddesi’nde bulunan başka bir kaldırımda engelli rampası yapılmış fakat kaldırıma çıkılacak yerde herhangi bir eğim olmadığı için kaldırıma çıkılmıyor. Gezimiz devam ederken Aslan ile girdiğimiz Ağrı Sokak’taysa kaldırıma park edilmiş araçlar ve kaldırım ortasına dikilen ağaçlar sebebiyle Aslan akülü aracıyla geçemiyor. Bazı sokaklarda da hiç engelli rampasının olmadığı dikkatimizi çekiyor.

Çare, yolda yürümek

Engelli rampaları olmadığı gibi, sağlı sollu kaldırımı işgal eden araçlar sebebiyle hem bizim hem de Aslan’ın yolun ortasında yürümekten başka şansı kalmıyor. Böyle olunca da yolu kullanan sürücülerin kornalarından ve bize bakışlarından, yolun ortasından yürümemizden rahatsızlık duyduklarını anlayabiliyoruz.

‘Dışarı çıkmak istemiyorum’

Önce zihinlerdeki engelleri kaldırmamız gerektiğini vurgulayan Aslan, “İstanbul’un belki de engelliler konusunda en duyarlı ilçelerinden biri Bahçelievler Yenibosna ama gördünüz buna karşın onlarca engelle karşı karşıya kaldık. Bu insanoğlu kaldırımları ve rampaları işgal ederek bizi engellendiklerini sanıyorlar, aslında kendi insanlıklarını engellediklerinin farkında değiller. Ben İstanbul’un her yerinde aynı sıkıntıyı her gün yaşıyorum. İnsanların sorumsuzluğu yüzünden, pek çok zaman yolun ortasında yürümek zorunda kalıyorum ve can güvenliğimi tehlikeye atıyorum. Bazen sırf bu sıkıntılardan dolayı dışarı bile çıkmak istemiyorum. Dışarı çıktığımızda da istediğimiz her yere gidemiyoruz. İstediğimiz yerde yemek yiyemiyoruz veya istediğimiz yerde alış veriş yapamıyoruz. Oysa her sağlıklı insan bir engelli adayı” dedi.

buradaengellendim.com’a şikayet edebilirsiniz

Aslan, gün içinde yaşadıkları sıkıntıları 155’i arayıp şikayet ettiğini fakat pek çok zaman bir müdahalenin yapılmadığını, yapılsa da enaz bir saat içerisinde yapıldığını söylüyor. Öte yandan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından açılan “buradaengellendim.com” sitesine de sokakta karşılaştığınız herhangi bir engelin fotoğrafını ve adresini yazıp gönderebilirsiniz. Yaptığınız şikayetler kısa sürede gerekli yerlere iletiliyor ve vaka çözülene kadar da takibi dernek tarafından yapılıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.