Kabine için adı konuşulanlar…

Kabine için adı konuşulanlar...

24 Haziran seçim sürecinde siyasi partiler ve cumhur başkanı adayları tarafından en fazla tartışılan konu olan ekonomi, yeni dönemde de siyasi yapılanmanın önüne geçecek. Yeni dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulacak ekonomi yönetiminin önüne iki önemli konu çıkacak.

Bunlardan birisi seçim öncesi uygulanmaya başlayan gider arttırıcı politikaların bütçe üstündeki olumsuz etkileri. İkinci temel başlık ise makroekonomik göstergeler. Bunlar arasında da yüzde 12’nin üstünde seyreden enflasyon, % 10 civarındaki işsizlik(yaz aylarında tek haneli bekleniyor) ve 57 milyar dolara ulaşan cari açık.

YENİ KABİNE İÇİN ADI GEÇENLER

Yeni kabinenin oluşturulmasında bakanlıkların daha çok teknik yönünün ön plana çıkması önem taşıyor. Daha önce parlamentonun ağırlıkta olduğu bir yapıda siyasi dengeler (örneğin oldukça yüksek oranla kazanılan illerin bir bakanlık alması) ağırlık taşıyordu. Bu kez ise gene siyasi dengeler gözetilse de bakanlıkların teknik yönü daha ağır basacak. Yeni kabinede MHP’li adların de yer alması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından Hatice Karahan, Mustafa Varank, Mehmet Uçum ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın adları konuşuluyor. Danışmanların mevcut görevleri sebebiyle ofis yapılanmasında da vazife alabileceği belirtiliyor. Halen Cumhurbaşkanı’nın 36 baş danışmanının her biri çeşitli alanlarda, Anglo-Sakson gelenekteki “gölge bakan” benzeri göreve getirilmiş durumda. Olası bakanlar arasında ismi geçenlerden bir tanesi de daha önce siyasete ilgisi bilinen, MÜSİAD Eski Başkanı ve halen DEİK Başkanlığını yürüten Nail Olpak oldu. Milletvekili seçilmeyen adlar arasında bulunan, Naci Ağbal, Nihat Zeybekci, Faruk Özlü ve Mehmet Şimşek’in millet vekili olmayanların kabinede yer alacağı yönündeki tahminler sebebiyle adları sıkça dile getiriliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.