İzmir-Manisa Arası Kısalıyor. Ücretsiz olacak…

        Başbakan Binali Yıldırım’ın, İzmir’deki 35 projesinden birisi olan Sabuncubeli Tünelleri’nde sona gelindi. Bayrama yetiştirilecek olan tünelleri, Başbakan

Binali Yıldırım 11 Haziran’da hizmete açacak.Geçişler bedava olacak.

Haberler: Trafik çilesi bitiyor, sona gelindi! Ücretsiz olacak...

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde, 2011 senesinde İzmir’den milletvekili adayı olduğu sırada açıkladığı 35 proje arasında, Sabuncubeli Tünelleri de yer aldı. Hem İzmir-Manisa arasındaki ulaşım süresini 15 dakikaya indirecek ,hem de yolun en zorlu bölümünün kolayca geçilmesini sağlayacak olan tünellerdeki tüplerin uzunluğu da 4 bin 70 metre olarak planlandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın çıktığı ihaleyle, 2011 yılının Eylül ayında projeye yap-işlet-devret modeli ile başlandı. Ancak daha sonra tüneller, kamu kaynakları ile yapıldı. Projedeki 4 bin 70 metre uzunluğundaki iki tünel ile 2 bin 530 metrelik bağlantı yolları tamamlandı. Projenin bitirilmesi ile Sabuncubeli’ndeki yüzde 9,5 olan eğim, tüneller sayesinde yüzde 1,5’a inerken, 14 viraj da ortadan kalktı. 9 Eylül 2017 tarihinde iki ucu birleştirilen tüneller, artık son düzenlemelerin yapılmasının arkasından 11 Haziran 2018 tarihinde, Başbakan Binali Yıldırım tarafından kullanıma açılacak. Sabuncubeli Tünelleri’nde açılış esnasında tünel içerisinde yaklaşık 10 bin kişilik iftar sofrası kurulacak.

Ramazan Bayramı’nda da kullanılacak olan tüneller, kamu kaynakları ile yapıldığı için geçişler bedava olacak.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.