İzmir 2 bin TL Maaş Vererek Şöför Aramaya Başladı !

İzmir 2 bin TL Maaş Vererek Şöför Aramaya Başladı !

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, şehir genelindeki bayan taksi şoförü sayısını artırmak için 15 taksi durağına 2 bin lira maaşla kadın sürücü arıyor.

Odanın, “İzmir’de bayan eli taksiye değecek” adlı projesi kapsamında çalışmak isteyen bayanlar, alacakları eğitimin arkasından İzmir sokaklarında taksilerin direksiyonuna geçip hizmet verecek.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, çeşitli etkinliklere katılmak için yurt dışına gittiklerinde bayan şoförlerle karşılaştıklarını, buna imrenerek baktıklarını, kentte de kadın sürücülerin olması için bir proje yaşama geçirdiklerini anlattı.

İl genelindeki bayan taksi şoförü sayısının bir elin parmakları kadar az olduğunu ifade eden Anık, şu şekilde konuştu:

“Ortadoğu ülkelerine gittim bayan şoför gördüm, İtalya, İngiltere’de var. Biz burda niye yapmayalım diye düşündük ve bu projeyi yaşama geçirdik. Hem İzmir olarak hem de meslek gurubu olarak farkındalığımızı ortaya koymak istiyoruz. Eğitim çalışmalarına başladık, 15 adet durağı pilot bölge seçtik. Önce ticari araç kullanım belgesi alacaklar. Biz bu belgenin darılması konusunda 15 günde bir kurs yapıyoruz. Bu işi nasıl yapabileceklerini anlatacağız, eğitim vereceğiz. Kadın taksi şoförleri nerden bakarsanız bakın 2 bin lira kazanacak ve gündüz çalışacaklar.”

Kurslara Katılabilmek İçin B Sınıfı Ehliyeti Şartı 
Kursların tüm bayanlara açık, tek aradıkları şartın B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak olduğunu dile getiren Anık, “21 asırda kadınların da bu işi yapacağını göstermemiz lazım. Gittiğim ülkelerde taksilerle alakalı çalışma toplantıları yaptığımız yerlerde kadınların bu işi gayet iyi bir şekilde yaptığını görüyoruz. Bunun bize pozitif katkı sağlayacağına inanıyorum. Önce kendi taksimi bayan şoföre emanet edeceğim. Kursta başarılı olan bir bayan sürücüye hava limanı taksi durağında çalışan kendi aracımı vereceğim.” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.