İttifakta kırılma nedeni: Adana, Mersin ve Osmaniye

İttifakta kırılma nedeni: Adana, Mersin ve Osmaniye

 Ankara’da AK Parti-MHP ittifakın nasıl olacağı tartışılırken yerelde bu konu gözle görünür bir krize dönüşmüştü.

AK Partililer, “Bir ilçede çalışıyoruz, ‘tüm belediyeleri almalıyız’ diye açıklama yapıyoruz. MHP il başkanından cevap geliyor. ‘Bu yaptığınız nezaketsizlik’ diye. Oysa tabanımıza bunu söyleyeceğiz, bu bir motivasyon aracı” diye eleştirilerde bulunmaya başlamıştı.

Teşkilatlar arasında, rekabetten kaynaklanan çekişme, milletvekilleri aracılığı ile Ankara’ya ulaştırılınca, genel merkez yönetimleri ve liderlerin tutumu etkilenmeye başladı. Bu gelişmeler, partinin üst yönetimi tarafından ima yollu dahi olsa dile getirilince de MHP yönetiminde, sözlerinden hoşlanılmayan ‘AK Partili yöneticiler listesi’ oluştu.

MHP’deki asıl kırılmanın, Adana, Mersin ve Osmaniye belediye başkanlıklarının kendilerine verilmeyecek olmasından kaynaklandığı iddia ediliyor. AK Parti, MHP ile yerelde ittifak yapılması ve bazı il ve ilçelerin MHP’ye verilmesi durumunda, partinin oy durumunu araştırdı.

Bu araştırmada Adana, Mersin ve Osmaniye gibi iller üstünden simülasyon yapıldı. Buna göre, bu şehirlerdeki belediye başkanlıklarının MHP’ye verilmesi durumunda, AK Parti’nin, Türkiye genelinde oy kaybı yüzde 3-4’e yükseliyordu.

Bunun diğer büyük şehirlerde yapacağı çarpan etki, AK Parti’nin yerel seçimle alakalı tutum almasına neden oldu ve ittifakla alakalı tartışmalar bu şekilde bir sürecin arkasından başladı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.