İTO ve TİM’den kabine açıklaması

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde ekonomi ile ilgili yapılan atamaların iş dünyasına güven verdiğini belirterek, Bu isimlere bakarak ekonomi idaresinin kaptan köşküne çıktığını söyleyebilirim. değerlendirmesinde bulundu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de Göreve gelen bakanlarımızın, hem hizmet hem de koordinasyon konusunda son derece başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz. ifadesini kullandı.İTO ve TİM'den yeni bakanlar kurulu yorumu

İTO Başkanı Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ederek, onun başkanlığındaki bakanlar kurulu üyelerine de başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin siyasal hayatında yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Avdagiç, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ndeki teknik hakimiyetinin Türkiye’ye kazanç olarak yansıyacağına eminim. Bana göre bunun ilk işareti de ekonomi ile ilgili bakanlıklara yapılan atamalarla kendini gösterdi. Ekonomi ile ilgili yapılan atamalar, iş dünyası olarak bize güven verdi. Bu isimlere bakarak ekonomi idaresinin kaptan köşküne çıktığını söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Şekib Avdagiç, kabinede iş dünyasını yakından tanıyan adların bulunmasının, hem iş alemi hem de Türkiye ekonomisi için büyük kazanım olduğuna işaret etti.

YENİ KABİNE 2023 HEDEFLERİNE TAŞIYACAK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülleyse Türkiye’nin yeni sisteme bugün resmen geçtiğini anımsatarak, şunları ifade etti:

“Bu yeni dönem tüm ülkemiz için hayırlı olsun. Artık çok farklı bir yönetim, farklı bir hükümet anlayışı göreceğiz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak kadrolar artık belli oldu. Göreve gelen bakanlarımızın, hem hizmet hem de koordinasyon konusunda son derece başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz. Yine özel sektör kökenli bakanlarımız, firmalarımızı çok daha iyi anlayacak, taleplerimizi çok daha isabetli bir şekilde değerlendirecek. Nice hesaplı ve ticari başarılar bizi bekliyor.”

Gülle, TİM olarak yeni sistemde, Ekonomi Bakanlığıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birleşmesiyle oluşturulan Ticaret Bakanlığıyla birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte artık bürokratik işlemlerin hız kazanmasının, hükümetin karar alma mekanizmalarının da daha hızlı ve etkin bir şekilde işlemesinin en önemli avantajlar olduğuna dikkati çeken Gülle, “Bu sayede ülkemizin hesaplı kalkınma süreci de güçlü bir şekilde devam edecek. Yeni sistemimizin ilk kabinesinde yer alan bakanlarımıza tüm ihracatçılarımız adına başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ihracat ailesinin, son dönemlerde gerçekleştirdiği sürekli ihracat artışları ile ülke için de moral kaynağı olduğunu ifade eden Gülle, şu yorumu yaptı:

“Bugüne kadar bizlerden desteğini esirgemeyen, tüm sorunlarımızın çözümünde yanımızda olan ve vizyonu ile ihracatçının cesaretini artıran sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’ye ihracat câmiası adına şükranlarımızı sunarız. Ticaret Bakanlığı görevine gelerek Türkiye’nin hem iç hem de dış ticaret gemisinin kaptanlığı görevini yürütecek olan sayın Ruhsar Pekcan’ın da ülkemizin ticaret erbabının ve ihracatçılarının sorunlarına çözüm bularak, onların global rekabette daha güçlü konuma gelmelerine destek olacağına hiç bir kuşkumuz yok.”

İsmail Gülle, 2017’de 71 bin firmanın ihracat yaptığı bilgisini vererek, “Bu firmalarımızın tamamına yakını aynı zamanda iç piyasada da faaliyet gösteriyor. İki bakanlığın tek elde toplanması, bu manada bizler için son derece olumlu bir gelişme. Önümüzdeki süreçte artık belirsizliklerin son bulması ile birlikte, Türkiyede siyasi istikrarın sağlanması sonucunda ekonomik istikrarın da sağlanarak Türkiye’nin hesaplı sıçrayışının çok daha kuvvetleneceğine inanıyoruz. Bu sene için hedeflediğimiz 170 milyar dolar üstü ihracat hedefimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.” görüşünü ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.