İthalatçılar depoları boşaltıyor

İthalatçılar depoları boşaltıyor

Euro ve dolarda başlayan düşüş eğilimi son iki aydır antrepolarda bekletilen malların çekilmesine yol açtı.

Antrepolarda bekletiyorlardı

Hursan Antrepo Genel Müdürü Bayram Durademir, antrepolarda gözle görülür bir canlanma olduğunu belirterek “Bir süredir kurdaki hızlı yükseliş sebebiyle dış alımcının hem girdi hem de stok maliyeti artmıştı. Bazı firmalar kur düşer diye, bazı firmalar ise getirdiği malı iç pazarda satamadığı için antrepoda bekletiyordu. Kurda yaşanan gerileme sonrası dış alımcıların pek çok mallarını antrepodan çekmeye hız verdi” şeklinde konuştu.

Yeni siparişte sakinlik devam ediyor

Kurdaki düşüş sonrası antrepolardaki son durumu değerlendiren Asbir Antrepo ve Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Başboğa, “Birçok firma kur düştüğü için antrepolarda bekletilen malları çekmeye başladı. Ancak yeni sipariş noktasında sakinlik devam ediyor. İhracatçı firmalar hammadde dış alımına mecbur ediyor lakin işlem hacmi halen çok düşük. Sipariş iptali çok oldu. Bu siparişlerin yeniden verilmesi için kurun oturmasını bekliyorlar. Kur dalgalı seyri bıraktıktan sonra sipariş geçilecek. Bu siparişlerin 2-4 hafta hazırlanma süreci, Avrupa’dan 3-10 gün, Uzakdoğu’dan 25 – 35 gün gelme süresi de var. Bu yılı bu şekilde tamamlarız. Birçok firma yeni sipariş için sene sonunu görmek istiyor. İthalat tarafında büyük hareketlilik beklemiyorum” şeklinde konuştu.

Antrepoda 1 ay 4 bin TL

Başboğa, bir TIR’lık malın antrepoda bekletilme maliyetinin aylık 4 bin TL olduğunu ifade ederek, “Mesela tekstil kumaşı düşünün, 70 bin dolarlık bir malda 4 bin TL’lik bir depolama maliyeti o kadar da çok değil aslında. Mal yüksek kurdan çekildiğinde çok daha fazla bir maliyet oluyor” şeklinde konuştu. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz de kurun düşmesiyle ithalatçının antrepodan malı çekmeye başladığını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.