İtalya’dan AB’ye rest! Bütçeyi değiştirmeyeceğiz

Avrupa Birliği’nin tarihinde ilk kez bir üye devletin bütçe tasarısını reddetmesi ile başlayan krizde Roma yönetimi geri adım atmadı. İtalya Başbakan  Yardımcısı Salvini, Bütçeyi değiştirmeyeceğiz, biz Lig hükümetiyiz ve Avrupa’yı gerçeklerle değiştireceğiz dedi.İtalya'dan AB'ye rest! Değiştirmeyecekler

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo  Salvini, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun ülkesinin 2019 taslak bütçe planını  reddetmesine ilişkin, “Bütçeyi (AB Komisyonunun mektubu) mektup yüzünden  değiştirmeyeceğiz, bununla alakalı hiç düşünmüyorum bile.” dedi. 

Salvini, misafir olduğu radyo programında İtalya’nın gelecek yıla  ilişkin taslak bütçe planının AB Komisyonu tarafından reddedilmesi ile ilgili  değerlendirmede bulundu.

Hükümetin İtalyanların yaşam kalitesini geliştirmek için vazife başında  olduğunu söyleyen Salvini, bütçeye yönelik “önyargılı bir saldırı” olduğunu  belirtti.

Bütçe taslağında da yer alan emeklilik yaşını yükselten Fornero  Kanunu’nun kaldırılmasının muhalefetteki sol görüşlü Demokrat Parti (PD) dışında  siyasi partilerin yüzde 90’ının programında bulunduğuna işaret eden Salvini, buna  dokunulmamasının temel zorluk olacağını bildirdi.

Salvini, “Bu, İtalyan ekonomisine bir saldırı çünkü birileri  şirketlerimizi kıymetinin altında satın almak istiyor. Ayrıca geçen yıllarda  Brüksel’de kabul edilen bütçeler, borcu 300 milyar avro arttırdı.” dedi.

“Bütçeyi değiştirmeyeceğiz”

Eski başbakanlar Mario Monti ve Matteo Renzi’nin tam tersini yapmanın  “kendisinin görevi” olduğunu dile getiren Salvini, İtalyan ekonomisinin artık  geçen yıllardakinden farklı, ülkenin büyüme oranına yoğunlaşan bir reçete ile  başlayacağını kaydetti.

Salvini, “Bütçeyi (AB Komisyonunun mektubu) mektup yüzünden  değiştirmeyeceğiz, bununla alakalı hiç düşünmüyorum bile.” dedi.

İtalyanların kendisinden daha fazla iş, daha az vergi ve etrafta daha  az yasa dışı insan talep ettiğini belirten Salvini, Brüksel’de de “önce  İtalyanlar” diyeceğini vurguladı.

AB Komisyonunun istediği bütçe planına göre İtalya ekonomisinin yalnızca  yüzde 0,9 büyüyebileceğinin altını çizen Salvini, bu şekilde bir sayı ile İtalya’nın  kamu borcunu ödemesinin nasıl mümkün olacağını sordu.

Salvini, “Biz Lig hükümetiyiz ve Avrupa’yı gerçeklerle değiştireceğiz.  Çocuklarımın Avrupa’da yetişmesini isterim ama İtalyanların çalışmasına izin  verin.” ifadelerini kullandı.

İtalyayla AB arasındaki “bütçe” krizi

İtalya’nın gelecek sene bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın  (GSYH)    oranının yüzde 1,6 düzeyinde olması hedefleniyordu lakin hükümet,  uzun müzakereler sonucu işi olmayanlara sağlanacak yurttaşlık geliri (muhtaçlık  aylığı), emeklilik yaşını tekrar düşürmeye yönelik reform, banka krizlerinden  etkilenenlere yönelik yardım, vergi affı ve sabit vergi oranı gibi vaatlerini  gerçekleştirmek maksadıyla bütçede fazladan yüzde 0,8 oranında açık verilmesini  kararlaştırmıştı.

Hükümetin 15 Ekim’de AB Komisyonuna ilettiği bütçe taslağında,  gelecek sene için GSYH’ye oranla bütçe açığı hedefi yüzde 2,4 olmuştu. İtalya,  bütçe açığının 2020 senesinde yüzde 2,1’e, 2021’deyse yüzde 1,8’e düşürüleceğini  açıklamıştı.

İtalya’nın bu bütçe planına, AB kurumları ve üye ülkelerden  eleştiriler gelmişti.

Son olarak AB Komisyonu dün, İtalya’nın 2019 taslak bütçe planını  Birliğin mali kurallarına ciddi uyumsuzluk ihtiva ettiği gerekçesi ile reddettiğini  açıklamıştı.

Reddedilen bütçe planının gerekli düzeltmeler yapılarak 3 hafta içerisinde  AB Komisyonuna yeniden sunulması gerektiği belirtilen açıklamada, İtalya’nın  gelecek sene vereceği bütçe açığını düşürmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.