İşten rakamlarla yeni havalimanı

İşten rakamlarla yeni havalimanı

Dört bölümden (fazdan) oluşan hava limanının ilk kısmı bugün törenle açılarak hizmete alınacak. Havalimanı terminali 1,3 milyon metrekare büyüklüğünde. Toplam inşaat alanıysa 76,5 milyon metrekare. Bütün fazlar tamamlandığında, 500 uçak kapasiteli hava limanında altı bağımsız pist olacak. Yılda 200 milyon yolcunun kullanması beklenen hava limanında 70 bin araçlık açık ve kapalı otopark da var.

Buradan 250 hava yolu şirketi uçuşlarını gerçekleştirecek. DHA’nın haberinde Limak, Kolin, Cengiz, Mapa ve Kalyon İnşaat ortak girişiminin hava limanını 26 milyar 140 euroya yapacağı belirtildi. İlk fazın maliyetiyse 6 milyar euro.
İhaleyi kazanan konsorsiyumun İstanbul Grand Airport (İGA) adını vererek kurduğu şirket beş senedir yeni hava limanı inşaat çalışmasını yürütüyor.

İLK SEFER 11:30, İLK İNİŞ 14:15’TE

Açılışın arkasından ilk sefer, 31 Ekim’de saat 11.30’da gerçekleştirilecek Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Ankara seferi olacak. THY ilk seferini Boeing 777 tipi geniş gövdeli uçakla icra ederken, ikinci sefer ise Boeing 737-800 tipi uçakla Ercan Havalimanı’na olacak.

Havalimanına ilk iniş yapacak olan Ankara-İstanbul seferini yapan yolcu uçağının saat 14.15’de piste teker koyması düşünülüyor. THY, İstanbul hava limanından Ankara, Ercan ve Bakü seferlerini gerçekleştirecek. Seferler zamanla aşamalı olarak attırılacak.

DOKUZ BİN KAMERA DA HAREKETLERİ ALGILAYACAK

Yeni hava limanında ilk kez yer radarları kullanılacak. Hareketlilik 2,5 kilometre mesafeden başlayarak belirlenecek. 60 metrede bir sabit kamera olacak, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede bir kurulan termal kameralar ve fiber optik sensörler ile hareket kaynağı bulunacak. Dokuz bin akıllı kamera ile sekiz ‘kusurlu hareket’ tanımlandı.
Ayrıca hava limanında ilk etapta 35 pasaport polisi olmak üzere toplam 310 emniyet mensubu göreve getirildi. Terminal binası içerisinde güvenliği polis, dış çevre emniyetiniyse jandarma sağlayacak. Ayrıca 100 gümrük memuru da yakın bir zamanda yeni hava limanında vazife yapmaya başlayacak. Ayrıca terminal içinde 3 bin 500 özel güvenlik çalışanı de vazife yapacak.

18 NOKTADAN 150 LÜKS OTOBÜSLE YOLCU TAŞINACAK

Havalimanı ulaşım ihalesini kazanan İETT şirketi Otobüs A.Ş., 18 noktadan 150 lüks otobüsle yolcu taşıyacak.

Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi 660 taksi ile yeni hava limanında vazife yapacak, üç yaşını geçmemiş araçlar filoda yer alacak. Filo içinde 30 adet D segmenti, 50 adet E segmenti 580 adet C segmenti lüks araçlar yer alacak.

401 İŞÇİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Yeni hava limanı, son dönemlerde işçi eylemleri ve cinayetleri ile de gündeme gelmişti. Sendikalar iş cinayetlerinin ve kazalarının hava limanında sık sık yaşandığını belirtiyor.

Son büyük eylemin yapıldığı eylül ayında 401 kişi nezaret altına alındı, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu onlarca işçi tutuklandı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.