İşte İstanbul’un Yeni Turistik Gözdesi !

İşte İstanbul'un Yeni Turistik Gözdesi !

Çamlıca içinde görüntü kirliliği oluşturmakta bulunan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir nokta içerisinde toplanması maksadı ile yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV ve Radyo kulesinin inşaatında ilk 130 metrenin aşıldığı açıklandı.

20 metre uzunluğunda betonarme kule ve üstüne 165 metrelik anten direğiyle toplam 365 metre uzunluğa sahip olacak yeni kulenin 170 milyon liraya mal olması düşünülüyor. Kulenin 176. ve 180. metrelerinde iki restoranın yanı sıra seyir terasları da bulunacak. 2017 yılı ortalarında bölgede halen yapımına devam edilen Çamlıca Camii ile birlikte hizmete alınacak kuleyi yılda 4,5 milyon kişinin ziyaret etmesi düşünülüyor.

220 METRESİ BETON 165 METRESİ ANTEN TOPLAM 365 METRE OLACAK

Çamlıca Camii’nin yapımı ile birlikte gündeme gelen Çamlıca Tepesi’ndeki onlarca radyo ve televizyon vericisinin bir araya toplanması maksadıyla başlayan projeye 2016 yılının Mart ayında start verilmişti. Yapılan zemin etütlerinin arkasından Küçükçamlıca’da seçilen yerde başlatılan çalışmalarda önce bölgedeki ağaçlar taşınmış arkasından temel için hazırlıklar yapılmıştı. Ardından kulenin betonarme kısmının yapımına geçilirken, bugüne dek yapılan çalışmalarda betonarme kısım 130  metreyi geçti. 220 metre yüksekliğindeki betonarme bölüm, her bir katı 4,5 metre yüksekliğinde ve 4 katı yerin altında 53 kattan oluşacak. Bu betonarme bölüm tamamlandığında , üstüne 165 metre uzunluğunda bir anten yerleştirilecek. Anten’le beraber bu kulenin yüksekliği 365 metre’yi bulacak.

300 işçi ve mühendisin gece gündüz çalıştığı projede kule sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık hizmeti verilmesinin planlandığı öğrenildi. İstanbul’un sembolü olması beklenen yeni kulede 176’ncı ve 180’nci katlarda bir restoran bulunacağı, ayrıca kulenin 150 metre yüksekliğindeki bölümündeyse iki seyir terası inşa edileceği öğrenildi. Kuleye iniş ve çıkıştaysa son derece hızlı ve çağdaş asansörlerin kullanılacağı öğrenildi.

Projenin 170 milyon liraya mal olması düşünülüyor. Proje tamamlandığında yerli ve yabancı 4,5 milyon turisti ağırlaması bekleniyor. Kulenin tamamlanmasının arkasından Büyük ve Küçük Çamlıca Tepesi’nde hala kullanılan anten ve kulelerinin söküm işi de hızla tamamlanacak. Projenin 2017 yılının ortalarında bölgede yapımına devam edilen Çamlıca Camii ile birlikte kullanıma açılacağı öğrenildi.
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.