İşte F-35’in ilk pilotları

İşte F-35'in ilk pilotları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olacağı 5. Nesil Savaş Uçağı F-35’ler için Haziran ayında düzenlenen törenin arkasından eğitilecek pilotlar ve bakım çalışanı ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’ne yerleşti. Eğitim için giden kafilenin 13 pilot, 325 bakım personelinden oluştuğu, kafilenin başında Pilot Albay Ziya Kabasakal’ın bulunduğu öğrenildi.

İlk pozu verdiler

 Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren 18-0001 ve 18-0002 kuyruk numaralı iki F-35 için giden kafiledeki pilotlar bir ile iki sene arasında eğitime tabi tutulacak. Dün sosyal medyada Türkiye’nin ilk F-35’i olan 18-0001 kuyruk numaralı uçağın önünde Pilot Binbaşı Halit Oktay ve Pilot Binbaşı Mustafa Onur Karayla bakım ekibinde yer aldığı tahmin edilen Yüzbaşı Serdar’ın poz verdiği bir fotoğraf yayınlandı. 21 Haziran’da ABD’nin Teksas Eyaleti Nort Worth şehrindeki Lockheed Martin Havacılık firmasının merkezinde düzenlenen törende Albay Ziya Kabasakal ile Binbaşı Halit Oktay’ın konuştuğu videolar yayınlanmıştı. Binbaşı Oktay videoda, “F-35 ile düşmana daha çok yaklaşabiliyorum ve bunu yaparken ona görünmüyorum. Beni göremezseniz sizi vururum” demişti.

Kasım 2019’da gelecek

Arizona’da başlayan uçuş eğitimi yaklaşık bir sene sürecek. Pilotlar öğretmenlik yetkisini aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek eğitim verecek. İlk uçakların Kasım 2019’da Türkiye’ye gelişinin arkasından 2020’de eğitim faaliyetlerine başlanacak. F-35’ler Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan 7. Ana Jet Üssü’nde kurulmakta olan eğitim merkezine nakledilecek ve yeni pilotlar bu merkezde yetiştirilecek. F-35 savaş uçağının orta gövdesi ve motorun önemli bazı parçaları Türkiye’de üretiliyor. ABD dışında F-35’lerin motorlarının imalat, bakım ve montajı ile ilgili seçilen ilk merkez Türkiye oldu.

4 UÇAKLI EĞİTİM

İlk iki uçağın arkasından Mart 2019’da şu anda üretim bandında olan 3 ve 4. uçakların teslim edilmesi hedefleniyor. Türk pilotların eğitimi boyunca bu uçaklar ABD’de kalacak. Türkiye’ye teslim edilecek 5 ve 6. uçaklar ise Kasım 2019’da üretimlerinin tamamlanmasının arkasından doğrudan Türkiye’ye gelmesi düşünülüyor. Türkiye 30’u kesin 100 F-35 siparişi vermişti. Kesin siparişi verilen 30 F-35’in 2023’e kadar TSK’nın envanterine girmesi bekleniyor.

ÜÇ VERSİYON ÜRETİLİYOR

Tek pilot ve tek motorlu, beşinci nesil JSF/F-35 müşterek taarruz uçağı, hava-yer taarruz, keşif, taktik ve savunma gibi çok maksatlı görevleri düşük görünürlük özelliği ile gerçekleştirebilen avcı savaş uçağı olarak dikkati çekiyor. Uçaklar, konvansiyonel (yatay) iniş kalkış yapabilen, kısa kalkış-dikine iniş yapabilen ve uçak gemisine inebilen olmak üzere üç versiyonda üretiliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.