İşte 24 kişinin öldüğü kazadaki makinistlerin ifadesi!

İşte 24 kişinin öldüğü kazadaki makinistlerin ifadesi!

Tekirdağ’da 24 kişinin hayatını yitirdiği tren kazası ile ilgili makinistler Halil Altınkaya’yla Suat Şahin ifadeleri alınmak üzere savcılığa çağrıldı. Makinistler ve tren şefi, kaza sonrasında Ankara’daki yetkililere de o anları anlattı.

Edirne’den İstanbul’a giden tren, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede saatte 100-110 kilometre hızla seyrediyordu. Makinistler, saat 17.00 sularında kazanın meydana geldiği menfeze yaklaştı. Makinistler Altınkaya ve Şahin, raylarda ve traverslerde olağanüstü bir durum görmedi. Yalnızca, kazaya neden olan bölgede rayların bir miktar su ile kaplı olduğunu ifade ettiler.

Lokomotif, menfeze girince zemindeki boşluk sebebiyle tren sarsıldı. Makinistler, zeminle alakalı sorun olduğunu anlar anlamaz treni durdurmak için freni çekti. Makinistler, “Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık” dedi.

Lokomotif ve arkasından gelen vagon menfezi geçti. Sonraki 5 vagon trenin ağırlığının da oluşturduğu güçlü sallantının tesiriyle raydan çıktı ve devrildi. Lokomotif ve birinci vagonun, frene basıldıktan sonra 120 metre daha gittiği belirtildi. Makinistler, tüm bunların saniyeler hatta saliseler içerisinde olduğunu kaydetti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.