İstanbul’a Muharrem İnce hamlesi

İstanbul'a Muharrem İnce hamlesi

Yerel seçim kampanyasını başlatan CHP’de, aday belirleme süreci devam ediyor.

Aday adayı başvurularının cumaya kadar uzatıldığı CHP’de, bin 398 seçim bölgesi ayrı ayrı masaya yatırılıyor.

Parti sözcülerinin sürekli ifade ettiği “tabanda ittifak” söylemiyse CHP’nin resmi olmasa da “gizli bir ittifak” yapacağını gösteriyor.

Resmi bir ittifakın olmadığı yerel seçimlerde, CHP’nin adaylar üstünden İYİ Parti ve HDP ile bir “gizli ittifak” içinde olacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan CHP, kazanma ihtimalinin yüksek olduğu 40’a yakın ilde aday analizleri yaparken, partide özellikle İstanbul ve Ankara’nın alınması “iktidara giden yol” olarak görülüyor.

CHP, bu illerin kazanılması halinde “yerelden bir başarı hikayesi” ile iktidarı hedefliyor.

Bu kapsamda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere millet vekili genel seçimlerinde CHP, İYİ Parti ve HDP’nin şehirlerde aldığı oy oranları değerlendiriliyor.

“Hangi partinin belediyeyi kazanmaya daha yakın olduğu”, “tabanın hangi partide birleşebileceği” ve “çıkarılması gereken adaylar”, resmi olmayan görüşmelerde partiler arasında ele alınıyor.

Muharrem İnce’nin tek şartı var

24 Haziran Cumhurbaşkanı seçiminde İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50, Muharrem İnce 36,9, Selahattin Demirtaş yüzde 7,2, Meral Akşener yüzde 4,8, Temel Karamollaoğlu yüzde 0,9, Doğu Perinçek ise yüzde 0,2 oy aldı.

İstanbul’da millet vekili seçimindeyse Cumhur İttifakı % 51 oy alırken, Millet İttifakı yüzde 35,9 oyda kaldı. İstanbul’da HDP’nin oyuysa yüzde 12,7 oldu.

CHP’de bu oy oranları ışığında Muharrem İnce’nin İstanbul’dan aday gösterilmesi kanaati ağır basıyor. Diğer partilerin de bu adaya sıcak bakacağı düşünülürken, İnce’nin de CHP üyelerinin yapılacak bir önseçimde kendisini istemesi halinde görevden kaçmayacağı belirtiliyor.

Ankara’da Yavaş hesapları

CHP’nin Ankara’da daha önce de büyük şehir adayı olan Mansur Yavaş adı üzerinden bir görüşme yürüttüğü biliniyor.

Yavaş’ın İYİ Parti adayı gösterilmesi, CHP’nin ise daha düşük profilli bir aday çıkarması ilk alternatifler arasında bulunurken, Yavaş’ın CHP’den tekrar aday gösterilerek İYİ Parti’nin onu desteklemesi de görüşmelerin ana eksenini oluşturuyor. HDP’nin ise çıkarılan aday üstünden tavrını belirleyeceği tahmin ediliyor.

Mansur Yavaş evvelki yerel seçimlerde (2014) Ankara’da yüzde 43,8 oy alırken AK Parti adayı Melih Gökçek yüzde 44,9 oyla seçimi kazanmıştı. MHP ise aynı seçimde Mevlüt Karakayayla yüzde 7,8’de, HDP de yüzde 0,8 oy oranında kalmıştı.

24 Haziran seçimlerine bakıldığındaysa Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüzde 51,5, Muharrem İnce’ye 36,2, Meral Akşener’e yüzde 9, Selahattin Demirtaş’a yüzde 2,1, Temel Karamollaoğlu’na yüzde 0,9, Doğu Perinçek’eyse yüzde 0,2 oy çıktı.

Ankara’da Cumhur İttifakı yüzde 53,5, Millet İttifakı yüzde 39,7 oy aldı. Ankara’da HDP’nin oylarıysa yüzde 6,4 oldu.

Bu sonuçlar dikkate alındığında muhalefetin İstanbul ve Ankara’da iddia ortaya koyabilmesi için CHP ve İYİ Parti’nin oylarının yanı sıra HDP ve diğer partilerin de oyları gerekiyor.

İzmir’de Millet İttifakı önde

İzmir’deyse Millet İttifakı’nın aldığı oyların yüksekliği ilgi çekiyor. Muharrem İnce’nin % 54 oy aldığı 24 Haziran’da, Erdoğan’a yüzde 32,9, Akşener yüzde 6,3’e, Demirtaş’a yüzde 6, Karamollaoğlu’na yüzde 0,5 ve Perinçek’eyse yüzde 0,3 oy geldi.

Milletvekili seçimlerindeyse İzmir’de Millet İttifakı yüzde 53, Cumhur İttifakıysa yüzde 35 oy aldı. İzmir’de HDP’nin oylarıysa yüzde 11,5’e ulaştı.

Bu seçimlerde İYİ Parti’nin İzmir büyük şehirde CHP adayını desteklemesi yönünde görüşmeler yapılıyor.

İttifakın öne çıktığı bir diğer ilin ise Adana olduğu biliniyor. Her partinin birbirine yakın oranda oy aldığı kentte, ipi göğüsleyecek adayın tabanda yapılacak ittifakla ortaya çıkması bekleniyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.