İstanbul Havalimanı dünyayı etkiledi

İstanbul Havalimanı dünyayı etkiledi

İstanbul Havalimanı’nın 29 Ekim’de gösterişli bir törenle açılması dünya medyasında büyük yankı uyandırdı.

BBC (İngiltere): A’dan Z’ye Türkiye’nin en büyük alt yapı yatırımı. Dünyanın en yoğun hava limanı Atlanta’nın nerdeyse iki katı.

‘MANHATTAN ADASI’NDAN BÜYÜK’

İndependent (İngiltere): Uçakla hem New York’a hem de Şanghay’a 9 saat uzaklıktaki İstanbul havacılık merkezi olarak hizmet vermek için ideal bir konumda. Toplam alanı New York’un Manhattan adasından daha büyük. Bu büyüklük Türkiye’yi bir dünya gücü haline getirme sözü veren Erdoğan’ın hırsları kadar.

El Cezire (Katar): Görkemli bir törenle açıldı. Yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek.

Radio Television Belge Francophone (Belçika): Erdoğan, Osmanlı’nın eski baş kenti olan İstanbul’u bu projeyle, Avrupa, Asya ve Afrika arasında global bir kavşak haline getirmeyi istediği vurgulandı. İstanbul’u global bir kavşak haline getirmek istiyor.

Rossiyskaya Gazeta (Rusya): Dünyanın en büyük hava limanı açıldı.

Le Parisien (Fransa): İstanbul’un yeni hava limanı dünyanın en büyüğü olacak.

Washington Post: Türkiye’nin lideri, İstanbul Havalimanı’nı global merkez olma maksadıyla açtı.

Frankfurter Allgemeine (Almanya): Erdoğan’ın prestij projesi Frankfurt Havalimanı’ndan 3 kat fazla yolcuya hizmet edecek.

Deutsche Welle (Almanya): Yeni hava alanı Türkiye’nin global ekonomik  gücünün bir sembolü” olarak görülüyor.

Handelsblatt (Almanya): Yeni mega hava limanı, Türkiye’yi havacılık dünyasının merkezi yapacak.

ALMAN DEUTSCHE WELLE’DEN İSTANBUL GÖNDERMESİ:

‘BERLİN ANCAK RÜYASINDA GÖRÜR’

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki günkü açılış töreninde “Yılmadan usanmadan çalıştıkları için kendilerine teşekkür ediyorum” sözleri ile işaret ettiği İstanbul Havalimanı’nın inşasını 42 aylık rekor sürede bitiren 5’li konsorsiyum Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun çalışmaları Alman medyasında ön plana çıkarıldı.

‘AÇILIŞ TARİHİ BİLE YOK’

En çarpıcı değerlendirmeyse Alman Deutsche Welle’den (DW) geldi. DW, Almanya’da Berlin Brandenburg Havalimanı’nın yapımının 12 senedir bir türlü tamamlanamamasını eleştirerek “İstanbul’daki hava limanının temel atma töreni Mayıs 2015’te yapıldı.

4 yıldan az bir sürede bugünkü haline geldi. Berlin bu şekilde bir şeyi ancak rüyasında görür. Almanya’nın baş kentinde yeni hava limanı inşaatının başlamasından 12 sene sonra itimat edilebilen bir açılış tarihi bile yok” denildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel 2017’deki Berlin seçimleri sürecinde çokça eleştirilen Berlin Havalimanı’nın bir türlü bitirilemeyen inşa çalışmaları için yakınlarda katıldığı bir toplantıda ilk kez sert bir şekilde tepkisini ortaya koymuş, firma yetkililerine “Dünyadaki dev projeler bitiriliyor. Yeter artık siz de tamamlayın artık şu inşaatı” diye çıkışmıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.