İŞKUR’dan üç yeni işbaşı eğitim programı daha

İŞKUR'dan üç yeni işbaşı eğitim programı daha

İŞKUR İzmir İl Müdürü Makbule Dank, “İşverenlerin ve gençlerin birimlerimize gelip başvuru yapmalarını bekliyoruz” dedi.

İşe İlk Adım ve İş’te Anne projeleri için Türkiye genelinde 5000 hedef sayı belirlendiğini belirten İŞKUR İzmir İl Müdürü Makbule Dank, projelerinde özellikle genç ve bayanlara öncelik verdiklerini ifade etti. İşe İlk Adım Projesi’nden ön lisans ve lisans mezunu, 18-29 yaş arası gençlerin yararlanabileceğini belirten Dank, “3 ay ile 9 ay arasında değişen program süreci boyunca gençlere günlük 61,65 TL tutarında cep harçlığı ödenecek. İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için iş verenlere mecburi istihdam sürecinde net asgari ücretin yüzde 50’si tutarında İŞKUR tarafından destek sağlanacak. Bu süreden sonra iş veren tarafından kişinin 12 ay daha isdihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi durumunda net asgari ücretin yüzde 25’i tutarında ücret desteği bir sene boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edecek. Böylece, üniversite mezunu gençlerin işbaşı eğitim programından sonra uzun süreli istihdamı sağlanacak” dedi.

‘ANNELER İSTİHDAMLA BULUŞUYOR’

İŞKUR’un çalışmak isteyen bayanları mesleki eğitim kursları ya da işbaşı eğitim programlarına yönlendireceğini söyleyen Dank, “Projeden faydalanan bayanlara kursa ya da programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında cep harçlığı ödenecek. Ayrıca eğitim boyunca katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığıyla genel sağlık sigortası pirimleri İŞKUR tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacak. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2-5 yaş arasındaki çocuğu kreşe ya da gündüz bakım evine devam eden bayanlar kurs ya da program boyunca aylık 400 TL bakım desteğinden de faydalanabilecek. Projeden faydalanmak isteyen bayanlar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine, Hizmet Merkezlerine başvurabilecek” şeklinde konuştu.

‘GENÇLER, GELECEĞİ İŞKUR İLE YAKALIYOR’

Gelişmekte olan 23 meslek alanında düzenlenen bir diğer işbaşı eğitim programından söz eden İŞKUR İzmir İl Müdürü Makbule Dank, şu şekilde konuştu:

“İŞKUR tarafından dijital dönüşüme yönelik özellikli iş gücünün yetiştirilmesi maksadı ile web ve mobil programlama uzmanı, sistem ve ağ yönetimi uzmanı, kurumsal kaynak planlama uzmanı, siber güvenlik uzmanı, bulut bilişim uzmanı ve oyun geliştirme uzmanı gibi mesleklerde mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları düzenlenecek. İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 TL cep harçlığı verecek. 9 aya kadar sürecek programlara katılacak gençler için bu sayı aylık 1950 TL’ye ulaşabilecek. Ayrıca program boyunca katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığıyla genel sağlık sigortası pirimleri İŞKUR tarafından karşılanarak katılımcıların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacak.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.