İş dünyası: Şimdi reform zamanı

İş dünyası: Şimdi reform zamanı

Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçiminin arkasından iş dünyası da sonuçları değerlendirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi “Milletimiz bu seçimlerde de iradesini ortaya koymuş ve seçimini istikrardan yana yapmıştır. Başarılı geçen seçim döneminin arkasından ihracat ailesi olarak beklentimiz her zamanki gibi düzenli bir 5 senelik dönem ve hızlı karar alınmasını sağlayacak yeni sistemin bileşenlerin tam manasıyla uygulanması olacaktır. Bizler de ekonominin en önemli aktörlerinden biri olarak yeni yönetimle yapıcı ve uyumlu çalışmalarımıza devam edeceğiz.” İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdan Bahçıvan “Yeni yönetim modeli Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ilk seçimine halkımızın yüksek iştirak sağlaması dünyaya örnek olacak bir davranıştır. Halkımız sorunlarına ve beklentilerine yönelik çözümü her vakit olduğu gibi seçimlerde ve sandıkta görüyor.” Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay “Türkiye’nin demokratik gelişimi ve hesaplı kalkınmasıyla birlikte global gücünü artırması adına dönüm noktası niteliği taşıyor. Yeni hükümet sistemiyle ülkemiz yeni bir atılım döneminin kapılarını aralamış oldu. Türkiye’miz, daha hızlı ve kararlı adımlar atacak.” İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz “İnanıyorum ki bu seçim sonuçları ile yalın, sonuç odaklı ve sıkı koordinasyon ile hareket edilerek ekonomik, sosyal ve siyasal atılım dönemi yaşayacağımız şahlanış döneminin kapılarını aralıyoruz.” Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Baran Çelik “Yeni dönemde hesaplı istikrarın korunması ana gündem maddesi olmalı. Öngörülebilirlik ve hesaplı reformlara öncelik verilecek olması, otomotivden hazır giyime, tekstilden gıdaya tüm sektörlerimiz açısından büyük önem taşıyor.” TİM Tekstil Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle “Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizliklerin ortadan kalkacak olması, ekonomimiz için de pozitif katkı sağlayacaktır.” Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu “Başarılı bir demokrasi sınavı verdik. Seçime katılma oranı da bunun bir göstergesi. Sonuç ülkemiz için hayırlı olsun. Bundan sonra yatırımları düşünmek ve istihdamı daha arttırmak zorundayız. Ekonomi yönetimimizde çok tecrübeli bir ekip var. Alınması gereken kararların bu yönde bir an önce alınacağına inanıyoruz.”

İSTİKRAR VE GÜVEN İÇİN FIRSAT

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Cumhur İttifakı’nı tebrik etti. Hisarcıklıoğlu “Yüksek bir iştirak oranı ile gerçekleştirilen genel seçimlerde milletimiz iradesini sandıkta göstermiştir” şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu, şunları ifade etti: “Yeni yönetim sistemi, Türkiyede istikrar ve güvenin daha da kuvvetlenmesi açısından büyük bir fırsattır. Tüm kazanımların temelinde güven ve istikrar yatıyor. Dolayısı ile önümüzdeki yeni dönemde bu güven ve istikrarla yeni bir zıplama gerçekleştirmek mümkündür. Ülkemizde son 3 yılda 4 farklı seçim süreci yaşadık. Artık ekonomiye, reformlara yoğunlaşarak geleceğin büyük Türkiye’sini inşa zamanıdır.”

YÜKSEK FİYATLAR SON BULACAK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Seçim öncesinde hızla artan dolar ve avro seçim sonrasında aynı hızla düşmeye başladı” şeklinde konuştu. Palandöken, yeni hükümetin işsizlikte kalıcı düşüş için orta ve uzun vadeli bir strateji belirlemesi gerektiğine işaret ederek, isdihdam odaklı yatırımların daha çok teşvik edilmesi gibi politikalarla işsizliğin birkaç sene içinde yüzde 5-8’e düşebileceğini bildirdi. Palandöken, şunları ifade etti: “Yeni hükümet önce halkın sorunları ile ilgilenmeli ve ekonomideki yapısal reformlar bir an önce yaşama geçirilmeli. Son dönemde spekülatörlerin neden olduğu yüksek fiyat hareketleri son bulacak.”

AB’YE UYUM HIZLANMALI

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) “Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni tebrik ediyor, ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Şimdi acil olarak yoğunlaşılması gereken kapsamlı bir siyaset ve reform gündemi var. Yüksek enflasyon ve cari açık sorunlarının çözümüne yönelik akılcı bir ekonomi programı ve mali disiplin. Bağımsızlığı ve kararlarıyla ulusal ve uluslar arası düzeyde güven veren bir Merkez Bankası ve tüm kurumlarda liyakat temelli atama sistemi. Türkiye’nin en önemli global güçlerinden birinin insan kaynakları olduğunun bilinci ile ve toplumsal uzlaşma içerisinde hazırlanacak köklü bir eğitim reformu.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.