İran’da kümes hayvancılığı durma noktasında

İran’daki kanatlı hayvan ve tavuk üreticileri yem temininde yaşanan problemler nedeni ile yakın gelecekte tavuk ve yumurta üretiminin durma noktasına geleceği uyarısında bulundu.İran'da tavuk ve yumurta üretimi durma noktasında

Tesnim Haber Ajansı’na göre, Kanatlı Hayvan Üreticileriyle Tavuk Üreticileri isimli birlikler, sektörde yaşanan problemler nedeni ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye hitaben bir açık mektup yayımladı.

Söz konusu açık mektupta “devletin yeterli ya da zamanında döviz tahsis etmemesine bağlı olarak üreticilerin tavuk yemi temininde yaşadıkları problemler nedeni ile tavuk ve yumurta üretiminin yakın zamanda durma noktasına gelebileceği” ifade edildi.

Kamyoncuların greve gitmesinin yem nakliyesini olumsuz etkilediği kaydedilen mektupta, hükümet yetkililerinin konu ile ilgili ivedilikle tedbir almaması halinde tavuk, yumurta ve civciv üretiminin belirsizlik içine gireceği vurgulandı.

İran’da doların kısa süre içerisinde 4 bin tümenden 7 bin 500 tümen seviyelerine kadar yükselmesi üstüne, Cumhurbaşkanı Ruhani hükümeti nisan ayında doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi kararı almış ve serbest piyasada alım ve satımı yasaklamıştı. Döviz piyasalarında yaşanan çalkantıları engellemek ve döviz işlemlerini tek elden yürütmek maksadıyla gene nisan ayında NIMA ismi verilen yeni bir sistem devreye girdi. Yeni sitemle “döviz piyasalarının yönetilmesi ve döviz ihtiyacının karşılanması” hedefleniyordu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.