İran Avrupa’yı sığınmacı ve uyuşturucuyla tehdit etti

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, ülkesine yönelik yaptırımlarla ilgili, Eğer 24 saat gözümü kapatsam, Avrupa’ya 1 milyon mülteci gider dedi.İran'dan Avrupa'ya mülteci ve uyuşturucu tehdidi

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli ülkesine müeyyide uygulanmasının neticelerine değinerek Avrupa ülkelerini “sığınmacılar ve uyuşturucuyla” tehdit etti.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya göre, Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü münasebeti ile başkent Tahran’da düzenlenen toplantıda konuşan Rahmani Fazli, Afganistan’da yılda 9 bin tondan fazla uyuşturucu imal edildiğini, bununla beraber sentetik uyuşturucu ile mücadele edilmezse dünya için büyük bir soruna dönüşebileceğini ifade etti.

Suriye’den Avrupa’ya hareket eden sığınmacıları anımsatan Fazli, “Suriye’de gördük. Bir miktar sığınmacının Avrupa’ya hareket etmesi ne kadar gürültü çıkarmıştı. Eğer ben, 24 saat gözümü kapatsam Batı ülkelerine 1 milyon mülteci gider.” dedi.

İran’a yönelik yaptırımların artırıldığı yıllarda Batı ülkelerinin ülkesinin uyuşturucu ile mücadele edebilmesi için gerekli desteği vermediğini dile getiren Rahmani Fazli, “Yaptırımları mazeret ederek uyuşturucu ile mücadele etmemiz için gerekli teçhizatı vermediler. Bir uyarı olarak söylüyorum; İran 24 saat gözünü kapatsaydı İran sınırından Batı’ya 5 bin ton uyuşturucu geçerdi.” ifadelerini kullandı.

İran’ın Avrupa diplomasisi

İçişleri Bakanı Rahmani Fazli’nin açıklamalarının İran yönetiminin Avrupa’da ABD’nin yaptırımlarını delme yönünde gerçekleştirdikleri temasları ile eş vakitli yapılması dikkati çekti.

Resmi temasları kapsamında İsviçre’de bulunan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün akşam sözü edilen ülkedeki İranlılarla bir araya geldiği toplantıda, ABD’nin İran petrol ihracatını tamamiyle durdurmak istediğini söylemiş, “Bu ifadenin manasını kavrayamıyorlar, çünkü ABD yönetimi ‘İran’a bir damla petrol ihracat ettirmeyeceğiz’ demiş. Bu tüm bölge petrolünün ihraç edilemeyeceği manasına gelmektedir. İran petrolü ihraç edilemezken bölge petrolünün ihraç edilmesi mümkün olabilir mi? Eğer bunu yaparsanız sonuçlarına da katlanırsınız.” açıklamasında bulunmuştu. Açıklama, Basra ve Umman Körfezleri arasında yer alan ve global petrol ticareti için kritik öneme sahip Hürmüz Boğazı’ndan yapılan ihracatı “İran’ın engelleme tehdidi” olarak yorumlanıyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, cuma günü, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin başkanlığında nükleer uzlaşmaya taraf 4+1 ülke mevkidaşları ile yapacağı toplantıda ABD sonrası nükleer uzlaşmanın uygulanması ile ilgili konuları görüşmesi bekleniyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.