Irak’ın Kuzeyinde 400 kilometrekarelik Alan Temizlendi

TSK’nın Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK kamplarına yönelik yaklaşık üç aydır devam eden operasyonunda 400 kilometrekarelik alan teröristlerden temizlendi, 155 terörist tesiriz hale getirildi. Kontrolün sağlandığı Kani Rash bölgesi, Kandil’le aynı parallede yer alıyor.Son dakika... Irak'ın kuzeyinde 400 kilometrekarelik alan terörden temizlendi

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Irak’ın  kuzeyindeki PKK’nın terör kamplarına yönelik 11 Mart’ta başlatılan hava destekli  operasyonlarda şu ana kadar 400 kilometrekarelik alan terörden arındırıldı, 155  terörist tesiriz hale getirildi. 

TSK tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütü PKK/PYD’ye  yönelik, 4 bin 497 teröristin tesiriz hale getirildiği, başarı ile tamamlanan  “Zeytin Dalı Harekatı”nın arkasından Irak’ın kuzeyinde terör kamplarının bulunduğu  alanlarda yürüttüğü operasyon kararlılıkla devam ediyor.

2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel’in koordine ettiği,  Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığına bağlı 34’üncü  Hudut Tugay Komutanlığıyla Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ekiplerince devam  eden hudut ötesi operasyonlarda, 11 Mart’tan bu yana 155 terörist tesiriz hale  getirildi.

Teröristlerden temizlediği 23 kilometrelik sınır hattı boyunca 11 üs  bölgesi kuran Mehmetçik, bu üslerde hem terör örgütü PKK ile zorlu arazi  şartlarında 7/24 etkin bir mücadele örneği sergiliyor hem de Türkiye’ye sızma  girişimlerinin önüne geçiyor.

Arazi ve hava koşullarının çetin olduğu bölgede Mehmetçik üs  bölgelerine yiyecek ve mühimmat sevkiyatını bazan araç, bazan helikopter, bazan  de yük hayvanları ile gerçekleştiriyor.

PKK’nın sözde yöneticileri kaçtı

Mehmetçik, terör örgütü PKK’nın sözde “cephe gerisi lojistik üsler”  diye adlandırdığı Hakurk ve Armuş kamplarıyla Avaşin Basyan, Kani Rash, Bermize,  Sidekan’ı da içine alan fiziksel koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinin  kontrolünü tamamiyle sağladı.

PKK’lı teröristlerin bahis konusu bölgelerden Kandil’e çekildiği ve  sözde üst seviye yöneticilerinin de bölgeyi terk ettiği öğrenildi.

Teröristlerin saldırı ve taciz ateşlerine anında ve misli ile karşılık  vererek, bölgedeki etkinliğini artıran Mehmetçik, sürdürdüğü operasyonlar  çerçevesinde teröristlerden temizlediği bölgelerde didik didik aradığı mağara ve  sığınaklarda çok sayıda patlayıcı, mühimmat ve çok oranda hayat malzemesi ele  geçirdi.  

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.