Irak İle Türkiye Arasında Önemli Gelişmeler Yaşanıyor !

Irak İle Türkiye Arasında Önemli Gelişmeler Yaşanıyor !

Türkiye ve Irak Hükümeti arasında 07.01.2017 tarihinde Bağdat’ta yapılan 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının kararları yayımlandı.

Bildiriye göre; iki taraf, iki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturan toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı çerçevesinde, karşılıklı güvenlik ve istikrarın sağlanacağını ve beraber terörle mücadele etmeyi benimsediklerini ifade etti. İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu ifade etti. Irak tarafı, Başika kampı konusundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının güçlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin bitirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi. Aralarındaki ticari ve hesaplı işbirliği seviyesinin arttırılmasının, terörden zarar gören bölgelerin yeniden inşasının ve iki ülke arasında imzalanan uzlaşmaların yaşama geçirilmesinin ehemmiyetini ifade etti. Dicleyle Fırat Nehirlerine ait suların yönetiminde ve ortak su projelerinde işbirliğinin arttırılması üstünde uzlaşıldı. Türkiye Hükümeti, Ninova’nın kurtarılması ve DEAŞ’ın varlığını yok etme operasyonları kapsamında; Irak Silahlı ve Güvenlik Kuvvetlerinin elde ettiği kayda değer ilerlemeyi takdirle karşıladığını ifade etti.

İki taraf, topraklarında herhangi bir terör örgütünü bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına müsaade edmeyeceklerini ifade etti. İki taraf, Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’a karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içerisinde hareket edeceklerini ifade etti. İki taraf, iki ülke halkları arasındaki kültürel ve sosyal bağların kuvvetlendirilmesi, iki ülke yurttaşlarının kaynaşmalarına olanak sağlanması için kültür ve turizm alanında kapsamlı bir atılım yapılması gerekliliğini ifade etti. İki taraf, ortak stratejik vizyon temelinde çıkarları ve sınamaları belirleyerek, bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için beraber çalışmak, ayrıca mezhebi ve etnik kutuplaşma dahil bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden tüm faktörleri bertaraf etmek üstünde mutabık kaldı. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.