Irak Başbakan’ı Haydar El-İbadi’den Türkiye Hakkında Olumlu Açıklamalar !

Irak Başbakan'ı Haydar El-İbadi'den Türkiye Hakkında Olumlu Açıklamalar !

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, “Musul kurtarıldıktan sonra inşallah Türkiye ile petrol boru hattı açacağız. Bu da iki ülke arasında uzlaşmalara dayanacak.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak ziyareti kapsamında bir araya gelen ikili, Başbakanlık Sarayı’nda gerçekleşen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyine liderlik etmelerinin arkasından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan İbadi, “komşu ve dost ülke” şeklinde nitelendirdiği Türkiyeyle ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini belirterek, “Başbakan Yıldırım, oldukça önemli bakanları ile geldi. Ekonomik güvenlik, eğitim ve istihbarat konusunda iş birliğimiz olacak.” şeklinde konuştu.

Terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığına ilişkin bir soruya İbadi, “Anayasamız, ne olursa olsun kimsenin komşu ülkelere saldırmasına müsaade etmiyor.” şeklinde yanıt verdi.

Başbakan İbadi, Türk askerlerinin Başika’daki eğitim maksatlı varlığına dair ise şunları ifade etti:

“Başika konusunda imzalanan sonuç bildirgesinde Türk askerlerinin topraklarımızdan çekilmesi isteğimizi ilettik. Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstereceğini vurguladı.”

İbadi, terör örgütü DEAŞ’la mücalede son aşamaya gelindiğine işaret ederek, Musul’un terör örgütünden en kısa sürede temizleneceğini ifade etti.

Irak’taki FETÖ Okulları Meselesi 

Başbakan İbadi, Musul’un kurtarılmasının arkasından Türkiyeyle iş birliğine hazır olduklarını ifade ederek, “Musul kurtarıldıktan sonra inşallah Türkiyeyle petrol boru hattı açacağız. Bu da iki ülke arasında uzlaşmalara dayanacak. Irak’ın DEAŞ sonrası yeniden imarı için Türk şirketlerinin katkı sunma rağbetini gördük bundan da memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Irak’taki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) okullarına dair bir soruyuysa İbadi şöyle cevapladı:

“Bu okullarda Iraklı talebeler okuyor. Bu konuyu gözden geçirmeye hazırız. İki tarafla iş birliği içinde ve Iraklı talebelerin menfaatlerini gözeterek bir çözüme ulaşacağız.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.