İNTERNETİN YAVAŞLAMASININ NEDENİ BELLİ OLDU

İNTERNETİN YAVAŞLAMASININ NEDENİ BELLİ OLDU

 

Dün (21.10.2016) akşam saatlerinde web erişiminde büyük yavaşlamalar yaşandı. Zaman vakit erişimin tamamiyle kesildiği web, kullanıcılarını hem mağdur etti hem de neler olduğu konusunda merak içinde bıraktı.

Özellikle Türkiyedeki web kullanıcıları; durmadan dolaşan “FETÖ siber saldırı yapacak” dedikodusunun gerçekleşmekte olduğunu düşündüler. Sosyal medyada “yeni darbe girişimi” söylemleri ayyuka çıktı.

Siber Saldırı Türkiye’ye Değil Amerika’ya

Bu söylentiler ve yorumlar süre gelirken gerçekler çok geçmeden uzlaşıldı. Bir “siber saldırı” durumunun yaşandığı gerçekti; lakin saldırı Türkiye’ye karşı deyil Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı yapılmaktaydı.

Rus ve Çinli web korsanları Amerikan DDoS (Distributed Denial of Service) kısaca dağıtım hizmet engelleme sistemine saldırı gerçekleştirdiler. Bu saldırıdan Amerikan web ağı yoğun şekilde etkilenirken; saldırının yansımaları ülkemiz de dahil olmak üzere birçok dünya ülkesinde görüldü.

Başta twitter gibi sosyal medya sağlayıcıları ve whatsapp gibi iletişim araçları siber saldırıdan yoğun şekilde etkilendiler.  Bu durum bahis konusu platform kullanıcılarını kötü etkiledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ne Maliyeti Belli Olmaya Başladı

Amerika Birleşik Devletleri yapılan saldırılar karşısında biçare kaldı. Bütün uğraşlara karşın engellenemeyen saldırılar “süper güç” olarak nitelendirilen ülkenin web ağının yüzde 80’ini felç etti. Federal Hükümet’e ait birçok web sitesi korsanlar tarafından çökertilerek devre dışı bırakıldı.

Sanal alemdeki güvenlik açıklarının ABD’ye bir gecelik maliyetinin 10 milyar doları bulduğu belirtilirken; geleceğin savaş sistemleri olarak adlandırılan siber saldırıların tesiri de görülmüş oldu. Amerikan yurttaşları forumlarda ve televizyon programlarında ülkelerindeki güvenlik açığının ne ebatlarda olduğunu sorgulamaya başladılar. Ülkeye yapılan siber saldırıların bir sonraki boyutta web üstünden düzenlenen ulaşım ağını çökertmesinden ve daha geniş çaplı maddi zararlara neden olmasından kaygı duyulmaktadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.