İnce’den” Kılıçdaroğlu’na rakip olmadım”

CHP’nin 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olmadığını ve sözünde durduğunu belirterek, Ben kendisine yemekte ‘kurultayı toplayalım, siz aday olmayın’ dedim. Yarışalım demedim ki. Bir memleket meselesini konuşuyoruz burada. Şartlar değişti. Sayın Baykal istifa ettiğinde evinden çıkarken Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Ben genel başkanlığa aday değilim’ şeklinde konuştu. Sonra ne oldu? Aday olmak zorunda kaldı. dedi.İnce'den Kılıçdaroğlu'na rakip olmadım açıklaması

İnce, “24 Haziran seçim gecesine ilişkin” iddiaların sorulduğu İnce, “Seçim  gecesi neden ortaya çıkmadım? Bir, televizyonlar kaybettiğimi söylüyor, iki  partinin genel başkan yardımcısı ikinci tura kaldığımı söylüyor. Benim elimde  veriler yok, veriler genel merkezde. Sayın Karamollaoğlu, Sayın Akşener, Sayın  Kılıçdaroğlu çıktı mı? Çıkmadı. Ben o gece çıksaydım, o gün de bir cümlem  tırnakla kesilecekti ve bu sefer onun üstünden yüklenilecekti.” cevabını verdi.

Seçimlerde kazanma umudunu yükselttiğini belirten İnce, kendisine oy  veren 15 milyon seçmene “oyuna gelmeyin” diye seslendi. Bir oyun oynanarak, yıpratılmak istendiğini savunan İnce, “Bu oyunun  çok fazla taraftarı var. Parti içi saiklerle, yarışlar sebebiyle buna oyuncu  olan, figüran olan vardır tabii ki.” ifadesini kullandı.

“50 günlük kampanya sürecinizde hata yaptınız mı?” sorusu üstüne  İnce, şunları aktardı:

 “Var, 13 ile gidemedim, ne yapar yapar giderdim. Uyumayabilirdim,  gitmeliydim. Hastalandığım günler oldu. Hatay mitingi öncesinde ciddi rahatsızlık  geçirdim. Konuşma metnimi arkadaşlarla çalışıyoruz. Masanın sağ tarafında, sol  kolumu masanın üstüne yatırdım 2 doktor, 1 hemşire arkadaşımız onlara dedim ki,  ‘Kolum size emanet beni rahatsız etmeyin. Serumla ne istiyorsanız verin.’ dedim.  Daha da çaba etmeliydim ve o 13 vilayete kesinlikle gitmeliydim. Apolet atışmasına ‘yanlış  yaptım’ dedim ama sonra bunu çok ölçtüm insanlarla ‘Yanlış mı yaptım?’ diye çok  kişiye sordum. Entellektüel kesim ‘yanlış yapmadığımı’ ifade etti. Daha alt grupta  insanlar ise ‘yanlış yaptığımı’ ifade etti. ‘Yanlış yaptım’ dedim ama bugün sorarsan  o ölçümü yaptıktan sonra pek de yanlış değilmiş.”

“Seçim sürecinde ‘Ben, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olmam’  dediniz. Seçim bitti, rakip olma girişiminde bulundunuz. Yani sözünüzde  durmadınız, neden?” sorusuna İnce, “Rakip olmadım, sözümde durdum. Ben kendisine  yemekte ‘kurultayı toplayalım, siz aday olmayın’ dedim. Yarışalım demedim ki.  ‘Siz aday olmayın, onursal genel başkan olun, ben aday vakaım’ dedim. Bir  memleket meselesini konuşuyoruz burada. Şartlar değişti. Sayın Baykal istifa  ettiğinde evinden çıkarken Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Ben genel başkanlığa aday  değilim’ şeklinde konuştu. Sonra ne oldu? Aday olmak zorunda kaldı. Bu Sayın Kılıçdaroğlu’nun  sözünü tutmaması mı demektir? Hayır, şartlar değişmiştir, şartlar değişince aday  olmak zorunda kalmıştır.” karşılığını verdi.

“KILIÇDAROĞLU ÖZVERİLİ İŞLER YAPTI”

 Seçimin sonucunda, partisinden 4 milyon fazla oy aldığını dile getiren  İnce, yeni bir durumun yaşandığını, bu nedenle değişim istediğini anlattı. İnce, bu değişim gerçekleşseydi, mitinglere devam edeceğini, bir  otobüs hazırlatarak Yüksekova’dan başlayıp Muğla’ya kadar gideceğini, her ilçe ve  beldeye uğrayacağını ifade etti.

Gelecek cumhurbaşkanlığı seçiminin “erken seçim” olacağını ileri süren  İnce, cumhurbaşkanı olmak istediğini, başarılı olacağını iddia etti.  “Olağanüstü kurultayı neden istediniz? sorusunu İnce, “Bu atışmaları  artık kapamamız lazım. Önümüze bakmamız, sürekli olarak geçmişi atışmamamız  lazım. Önümüzde bir seçim var, bunun hazırlıklarını yapmamız lazım. Sayın Genel  Başkan kampanya boyunca gerçekten özverili işler yaptı. Pek çok konuda genel  merkez yöneticilerini kastetmiyorum, onların yanlış yapanları var, ben Genel  Başkanı kastediyorum, kampanya sürecini doğru götürdük.” diye cevapladı.

“ÇİFT BAŞLILIK YAŞANIYOR”

Seçim sürecinde Kılıçdaroğluyla arasında çift başlılığın yaşandığını  vurgulayan Muharrem İnce, “Fetullah Gülen’in iadesi… ‘İstemiyor bunlar’ dedim,  Genel Başkan başka birşey ifade etti. Günlerce Erdoğan buna taktı. Bilboardlarda  benim resmim, Genel Başkanın resmi yan yana. Kim aday? Doğal olarak bir çelişki  çıkıyor, çift başlılık görüntüsü ortaya çıkıyor. Bunu Sayın Genel Başkan yaptı  demiyorum. Bir partinin genel başkanı aday olmazsa demek ki bu şekilde oluyor.”  ifadesini kullandı.

 “CHP’de bir organizasyon, performans, liderlik sorunu mu var?”  sorusuna İnce, “Siyasette tavı kaçmak diye birşey vardır. Siyasette bazan bir  şeyi denersiniz olmuyorsa… Menderes ilk seçimde başardı, Özal ilk seçimde oldu.  Bir de oldu, iki de oldu, üçte oldu, olmadı bir kez daha olmuyorsa denememek lazım.  Değiştirmek lazım.” yanıtını verdi.  İnce, milletle inatlaşılmaması, bilime inanılması ve CHP’nin özgüven  eksikliğini atması gerektiğini kaydetti.

“HERKES BİR BAŞKA YÖNE BAKIYOR”

 “Kılıçdaroğlu’nun, partinin değişime direnişini neye bağlıyorsunuz?”  sorusu üstüne İnce, “Bu direnç sayesinde kaybediyoruz. Üzülüyorum buna. İnanın  ki genel başkan olmak için yanıp tutuşmuyorum. Cumhurbaşkanı adayı oldum.  Cumhurbaşkanı adayı, genel başkanlığın daha üzerinde. Seçilseydim ülkeyi  yönetecektim. Sokakta şunu görüyorum, her üç oy veren kişiden biri ‘sandığa  gitmeyeceğim, protesto edeceğim’ diyor. Ben de onlara ‘yapmayın, etmeyin’  diyorum.” ifadesini kullandı.

Milletvekili seçiminde hiç bir ilde önseçimin yapılmamasını eleştiren  İnce, “Yerel seçimde ne olacak belli değil. Kuralları olan bir toplum değiliz.  Aynı yöne bakan insanoğlu topluluğu olmalıyız. Herkes bir başka yöne bakıyor. Ben  bunun değiştirilebileceğine inanıyorum. Bunu yapabilmek için değişim, demokrasi  lazım.” dedi.

Muharrem İnce, “Bırakayım, şu yerel seçimde bir başarısız olsunlar, bu  top benim ayağıma gelir.” gibi bir kanaatinin olmadığına işaret ederek, yerel  seçimlerde partisinin başarısı için çalışacağını ifade etti.

“PARTİYİ KARIŞTIRAN ADAM DEĞİLİM”

“Kılıçdaroğluyla iletişim kanalları devam ediyor mu?” sorusuna İnce,  Kılıçdaroğluyla istediği vakit görüşebildiğini ifade etti.

Seçimden 66 gün sonra yapılan değerlendirmeye davet edilmemesinin  yanlışlığına dikkati çeken İnce, “Olayı yaşayan benim, 68 vilayette 107 miting  yapan benim. Meydanlarda oy isteyen, televizyonlarda tartışan benim ama ‘kampanya  nasıl geçti’ diye konuşuyorlar orda saatlerce ama ben orda yokum. Partinin  ayağa kalkması lazım. Genel Başkana, yöneticilere, Parti Meclisi’ne, MYK’ya ‘siz  kimsiniz’ demesi lazım. Demokratik tepkilerini göstermeleri lazım.” ifadesini  kullandı.

İnce, partiyi karıştıran bir adam olmadığını, başarı istediğinin  altını çizdi.

  “CHP yönetiminin, olağan üstü kurultayı, yaklaşan yerel seçimler  gerekçesi ile yapmak istemediğinin” anımsatıldığı İnce, şu şekilde devam etti:

“İYİ Parti, AK Parti kongrelerini yaptı seçim öncesinde. Onlar yapıyor  da biz neden yapmıyoruz? Tam teksine bizim yenileşmeye, değişime ihtiyacımız vardı  yerel seçim için. Olmadı ne yapalım, evi mi yakalım? Partinin başarılı olması  için çalışacağım. Kurultay toplanması için 630 delege imza vermişse, demek ki  bine yakın oy alacağım, bu belli. Böyle bir ortamda kurultay toplanmamışsa,  kendimizi öldürecek, partiyi hırpalayacak halimiz yok. Sorumluluk imza vermeyen  kurultay delegelerine ve partiyi yönetenlere aittir. Biz uyarı görevimizi  yaptık.”

“İDDİALI DEĞİLLER, 22’YE 25’E RAZILAR”

 “Yerel seçimde başarısızlık bekliyor musunuz?” sorusu üstüne İnce,  “Başarısızlık olmaması için uğraşacağım, çalışacağım ben, üzerime düşeni  yapacağım ama sorumlulukta pay sahibi değilim.” dedi.

İnce, bir soru üstüne, seçim gecesi ve sonrasında Kılıçdaroğlu’nun  kendisini davet ettiği iddialarının doğru olmadığını bildirdi.   “Partiyi yöneten ekipte bir İnce düşmanlığı mı var?” sorusunu İnce,  “Hayır, iddialı değiller, 22’ye, 25’e razılar. Çankaya, Bakırköy, Kadıköy,  Beşiktaş, Şişli… Ben razı değilim. Ben, Nevşehir’i, Erzurum Büyükşehiri,  Konya’yı istiyorum.” diye cevapladı.”Yerel seçimler öncesi tekrar kurultayı toplama girişiminde bulunacak  mısınız?” sorusuna İnce, “Hayır, arkadaşlarla da değerlendirdik. Sonra olası bir  başarısızlığın faturasını bize kesmeye kalkarlar. Böyle bir atışmanın içerisinde  olmayacağız, biz yardımcıyız. Sorumluluk partiyi yönetenlere ve imza vermeyenlere  aittir ama bizim üzerimize düşen görevi yapacağız.” karşılığını verdi.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI TALEBİM YOK”

 İnce, “Size hiç bir fikir sorulmasa bile çabalamaya devam edecek  misiniz?” sorusuna, “Hiçbir fikir sormasınlar, Muharrem İnce’ye imza veren  kişileri cezalandırsınlar… 10 kurultay delegesi disipline verilmiş durumda.  Yanlış yapıyorlar, tutuyoruz kendimizi, sesimizi çıkarmıyoruz, ‘aman  hırpalamıyorum.’ diyoruz. Görüş sormasalar da çalışacağım.” cevabı verdi.

“İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığının” sorulduğu İnce,  cumhur başkanı adayı olmakta kararlı olduğunu, bu şekilde bir isteği olmadığını  ifade etti.

“Kılıçdaroğlu, ‘Seçimden sonra partiyi İnce’ye bırakacaktım ama  güvenemedim, bir hafta içerisinde partiyi dağıtır.’ diye birşey yansıdı basına. Bu  konudaki düşünceniz nedir?” sorusuna İnce, il başkanları toplantısında bunun  Genel Başkana sorulduğunu, Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri kabul etmediğini kaydetti.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.