‘İnce CHP’nin adayıydı, başarı ve başarısızlık hepizindir’

'İnce CHP'nin adayıydı, başarı ve başarısızlık hepizindir'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Seçimlerde başarı, başarısızlık var ise hepimizin başarısı ve başarısızlığıdır. Hepimiz bu mücadeleyi verdik. Muharrem İnce de CHP’nin adayıydı. Başarı, başarısızlık var ise ortaktır.” dedi.

Torun, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle yeni bir karar alma mekanizmasının yaşama geçirildiğini, yeni sistemin Türkiye’nin en küçükten en büyüğe, tüm kararlarının alınma biçimini daha da merkezileştirdiğini savundu.

Bu durumun yerel birikimi değersizleştirdiğini öne devam eden Torun, dış politikadan hangi kentlerde nereye nasıl bir park yapılacağına, ekonomi politikalarından engelliler için yapılacak yol rampalarına kadar her tür kararın merkezi yönetim tarafından alınmasının planlandığını ifade etti.

Torun, yurttaşın ve sivil toplumun, karar sürecinden tamamiyle tasfiye edildiğini iddia etti. Bunun Türkiye için yeni ve büyük bir tehlikeye işaret ettiğini ileri devam eden Torun, Türkiye’nin yalnızca cari açığının değil, demokrasi açığının da büyüdüğünü ifade etti.

Son genel seçimlerde kurulan ittifakın, Türkiye siyasetinin kutuplaşmayı aşma becerisine sahip olabileceğini gösterdiğini kaydeden Torun, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İttifakın temel maksadı, her ne kadar Türkiye’nin karar alma mekanizmasında ortaya çıkan tek adamlaşma tuhaflığını normalleştirme adımı olsa dahi bir baraj aşma ittifakı olarak algılandı. Hem bu algıyı aşmak hem de farklılıklar arasında iş birliği kurmanın normalliğini ispatlamak için yerel demokrasi önemli bir fırsattır. Otoriterleşmenin yol açtığı toplumsal gerilim, Türkiye’nin tüm toplumsal ve siyasal zenginliklerinin yerel demokrasi içerisinde genişletilerek sürdürülmesi ile düşürülebilir. Biz kentlerin kamusal alanlarında, her vatandaşın yaşam seçimini özgürce ifade edebileceği ve gerçekleştirebileceği demokratik bir yaşamı beraber kurma sözü veriyoruz. CHP olarak, sarayın tekçiliğine karşı yerelden genele doğru ülkeyi yeniden inşa etmeyi, ortak yaşamı ve beraberliği savunuyoruz.”

“CHP her koşulda seçimlere hazırdır”

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin dün bir televizyon kanalında yaptığı açıklamaların anımsatılması üstüne Torun, İnce’nin CHP’de 16 sene milletvekilliği yaptığını, grup başkanvekilliği görevinde bulunduğunu, tecrübeli bir politikacı olduğunu anlattı.

İnce’nin, kendi görüşlerini ifade ettiğini belirten Torun, marttan bu yana yürüttükleri yerel seçim çalışmalarını erken seçim sebebiyle dondurduklarını, bu çalışmalara yeniden devam edeceklerini ifade etti. Torun, İnce’nin bunlardan bilgisi olmayabileceğini vurgulayarak, “CHP her koşulda seçimlere hazırdır, martta yapılacak seçimlere de hazırdır, çabucak hazırlıklarını büyüterek devam ediyor.” şeklinde konuştu.

İnce’nin, seçim sonuçlarını başarısızlık olarak nitelendirdiğinin anımsatılmasınaysa Torun, “Başarı, başarısızlık var ise hepimizin başarısı ve başarısızlığıdır. Hepimiz bu mücadeleyi verdik. İnce de CHP’nin adayıydı. Başarı, başarısızlık var ise ortaktır.” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.