İmar barışında sıkıntı: ‘Problemli komşu’

İmar barışında sıkıntı: 'Problemli komşu'

Ülkemizde yaklaşık 13 milyon konutun imar ve ruhsat problemini çözmek maksadıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan imar barışı düzenlemesinde başvuru sayısı 4,7 milyona yaklaştı. Vatandaşlarca yapılan ödeme tutarı 2 milyar lirayı aştı. Bu süreçte yaklaşık 500 bin sorunlu yapı kayıt altına alındı. Yapı Kayıt Belgesi için e-Devlet üstünden 8 Haziran’da başlayan başvurulara yurttaşların ilgisi sürüyor. 31 Aralık 2017 ‘ye kadar inşa edilen binaları kapsayan imar barışından istifade etmek isteyen yurttaşlar, 31 Ekim 2018’e kadar yetkili kurumlara başvurabilecek.

Süreç devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum evvelki gün yaptığı açıklamada; sahada bir takım aksaklıklar gördüklerini, yanlış uygulamaları tesbit edip gereken tedbirleri alacaklarını bildirdi. Sahadan gelen haberlere göreyse en büyük aksaklık, sorunlu yapılarda yaşayan yurttaşların “kendi aralarında uzlaşamamasından” kaynaklanıyor.

YOĞUNLUK VAR, ANCAK…

 Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Selçuk Hiçdurmaz, bir komşunun bile katılmaması durumunda bina adına başvuru yapılamadığını belirterek “Başvurularda yaşanan yoğunluğun aynısını, işlemlerin sonuçlandırılmasında görmek mümkün olmuyor. En önemli problemlerden biri, ruhsatsız binalarda bazı maliklerin sürece dahil olmaması… Bu maliklerin payına düşen bedeli ödememesi nedeniyle bina yasallık kazanamıyor ve bahis konusu durum, uygulamayı olumsuz yönde etkiliyor. Şu anda sorunlu binaların en az yüzde 60’ında bu sorun mevcut. Piyasalardaki kısmi sakinlik veya faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle yapı kayıt belgesi ödemesini herkes yapamıyor. Bu uygulamanın kentsel dönüşüme kadar geçerli sayılması, beyanda bulunan yapı sahibinin ‘binanın depreme dayanıklılığından sorumlu olması’ gibi nedenler de dezavantaj oluşturuyor. Etkili sonuç alabilmek için, ödeme kolaylığı gibi tedbirler alınmalı” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.