İmar Barışı İçin Başvuru e-Devlet’ten Yapılacak

      Bakan Özhaseki, kamuoyunda “imar barışı” olarak bilinen Yapı Kayıt Belgesi müracaatlarının e-Devlet üstünden yapılabileceğini açıkladı. Özhaseki ayrıca “(İmar barışı) Burada yalan yanlış bir beyan varsa, yarın resmi işlemler başladığında başa bela olur. O işlem geçersiz hale gelir.” uyarısında da bulundu.

      Özhaseki, “Bu seneki eylem planımız içinde Ankara’da bulunan 2 bin 500 kurumun tamamını Sıfır Atık Projesi kapsamına alıyoruz.” ifadelerini kullandı.Son dakika: Günlerdir konuşuluyordu! Artık e-Devlet'ten yapılacak...

       Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İmar  Barışı” düzenlemesinin devletin yurttaşla ihtilaflarını bitireceğini  belirterek, “Kavgaları bitirecek, bir yandan da hesaplı bir değer haline  getirecek bir yasa ile baş başayız. Onun yönetmelikleri bugün yayınlanıyor.  İnşallah cuma gününden sonra müracaatları almaya başlayacağız.” dedi.

          Bakan Özhaseki, kamuoyunda “İmar Barışı” olarak bilinen ve 13 milyon  konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi verilmesine  ilişkin ayrıntıları  açıkladı.

         Özhaseki, 13 milyon konutun imar ve ruhsat sorununu çözecek düzenleme  kapsamında başvuruların 8 Haziran’da başlayıp 31 Ekim’e kadar süreceği  anımsatılarak, “İmar barışına neden ihtiyaç duyuldu, imar barışının sağlayacağı  yararlar neler? Yapı Kayıt Belgesi yurttaşa ne gibi bir hak sağlayacak? İmar  barışından hangi yapılar yararlanacak, istisnalar var mı? Hazine taşınmazı  üstündeki yapıların durumu ne olacak?” sorularını cevapladı.

         Ellerindeki verilere göre Türkiye’de 26 milyon 358 bin bağımsız birim  bulunduğunu belirten Özhaseki, kısaca ülkedeki fabrikalar, iş yerleri, konutlar,  bağ, ya ile evleri gibi ne kadar yapı var ise hepsinin 26,5 milyon civarında  olduğunu ifade etti.

          Bunların normal şartlarda belediyelere müracaat edilerek, ruhsat  alınarak yapılması gerektiğini anlatan Özhaseki, lakin insanların geleneklere  göre ruhsatsız veya ruhsata aykırı şekilde rastgele yerlere evler yaptıklarını  veya fabrikasını büyütürken bunu ruhsat almadan gerçekleştirdiğini, bu gibi  durumların türlü sorunlara neden olduğunu bildirdi.

        Bakan Özhaseki, imara aykırılık durumunun ortaya çıkardığı zararlara  değinerek, şu şekilde devam etti:”Hiçbir şekilde hesaplı değer olarak gözükmüyor. Yani fabrika sahibi  bankadan kredi alacaksa o fabrikasını güvence olarak gösteremiyor, ruhsatsız  çünkü. Kat mülkiyetine geçmediği için yurttaş evini bankalarda icabında teminat  göstererek, kredi vesaire alamıyor veya değeri düşük oluyor, arsa gözüküyor.  Sonra buna elektrik, su, doğalgaz bağlanamıyor. Bağlayan belediye başkanı hapse  giriyor. Burada da büyük kavga var. Vatandaşa davalar açılıyor, mahkemelere  gidiyor. Milyonlarca insan mahkemelik.”

        Yeni düzenlemenin belli bir ücret karşılığında bunları kayıt altına  alacağını ve ihtilaflara son vereceğini vurgulayan Özhaseki, şu  değerlendirmelerde bulundu:

       “Burada herkes kazanıyor. Maliye arsasını satıyor yurttaşa, bedelini  alıyor. Kendi arsası üstünde oturan yurttaştan birşey alamazken yurttaşa  satıyor, parasını alıyor, Maliye rahatlıyor. Belediye emlak vergilerini, üstünde  mesela bir arsanın 10 daire varsa, görünmediği için yalnızca arsadan alıyordu şimdi  dairelerden almaya başlıyor, gelir de artıyor. Vatandaş karlı, sonunda kat  mülkiyetine geçiyor, bunu hesaplı bir değer olarak göstermeye başlıyor.  Kayıtlarında, ticari ilişkilerinde, o da karlı. Bir taraftan da yüzde 3-5 gibi  bedel alarak kentsel dönüşümle alakalı kaynak oluşturuyoruz. Böylelikle biz de  karda oluyoruz.”

      Özhaseki, yurttaşla ihtilafları bitirecek, kavgaları bitirecek,  bir yandan da hesaplı bir değer haline getirecek bir yasa ile baş başa  olduklarını belirterek, “Onun yönetmelikleri bugün yayınlanıyor. İnşallah cuma  gününden sonra müracaatları almaya başlayacağız.” şeklinde konuştu.

Müracaatlar e-Devlet üstünden yapılabilecek

         Yapı Kayıt Belgesi müracaatlarının e-Devlet üstünden yapılabileceğini de belirten Özhaseki ayrıca “(İmar barışı) Burada yalan yanlış bir beyan varsa, yarın  resmi işlemler başladığında başa bela olur. O işlem geçersiz hale gelir.” uyarısında da bulundu.

      Özhaseki, “Bu seneki eylem planımız  içinde Ankara’da bulunan 2 bin 500 kurumun tamamını Sıfır Atık Projesi  kapsamına alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.