İlk nükleer atık 2030’da Rusya’ya

İlk nükleer atık 2030'da Rusya'ya

Akkuyu’dan çıkacak atıkların Toros Dağları’nda saklanacağı yönünde ortaya atılan dedikoduların kamuoyunda soru işareti oluşturmak için kasıtlı çıkarıldığı anlaşıldı. 2023’te devreye girecek Akkuyu’dan ilk atık 2030’da çıkacak ve bu atıklar Rusya’ya yollanacak.

KASITLI OLARAK ORTAYA ATILIYOR

Ankara’da resmi kaynaklar, nükleer enerjinin en önemli dezavantajı olan atıklar konusundaki söylentilerin kasıtlı olarak dile getirildiğine dikkat çekiyor. Çünkü bu atıkları emniyetli olarak saklayabilmek mümkün. Bazı çevrelerin hemen ‘atık sorunu’ başlığıyla projeyi karalamaya çalıştığını anlatan yetkililer dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da bu konuda da net açıklama yaptığını anımsattı.

ATIKLAR TOROSLAR’A GİDECEK YALANI

Nükleer atıkların Toros Dağları’nda saklanacağı yalanı ile kamuoyunun bilinçli olarak yanıltmayı maksatlandı belirtiliyor. Konu ile yakından alakalı olan kaynaklar, “Milyonlarca sene boyunca radyoaktif tesiri devam eden atıklar olacak yalanı yayılıyor. Herkes bilsin ki; atıklar Rusya’ya yollanacak. Ruslar atıkları alacaklarını açıkladı” dedi

2030’DA İLK ATIK OLUŞACAK

Nükleer santrallerde kullanılan yakıtların atıklarının 7 sene sonra biriktiğini anlatan uzmanlar ise şu bilgi veriyor: ” Akkuyu NGS, 2023’de devreye girecek. Bu atıklar 7 sene sonra çıkacak. Dolayısı ile Rusya’ya gidecek ilk atık da 2030 senesinde ortaya çıkmış olacak.”

RİSK YÖNETİM PLANI YAPILIYOR

Atıkların Akdeniz’i, Ege’yi, Marmara’yı ve Boğaz’ı geçerek Rusya’ya gemi ile taşınacağını anlatan uzmanlar, gemi kaza ve saldırılarıyla ilgili de risk yönetim çalışmasının yapılacağını kaydetti. Atıkların taşınmasının yanı sıra nerde, nasıl depolanacağına ilişkin de çalışma yapılıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.