İlaç’ta kur zili çalıyor

İlaç'ta kur zili çalıyor

 TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, dövizdeki artış ve euro kurunun yılbaşına kadar güncellenmemesi sebebiyle piyasada başta ağrı kesiciler, grip aşısı olmak üzere tansiyon, diabet, yapay göz damlası ve Koah hastalarının bile ilaçlarının bulunamadığını ifade etti. Saydan, dün düzenlediği basın toplantısında şunları ifade etti:

TEDARİK SORUNU VAR

“Son yıllarda ülkemizin aldığı göçler sebebiyle Türkiye’nin bağışıklık sistemi olumsuz etkilendi. Dolayısı ile artık aşılanma her zamankinden daha da önemli. Grip aşısı Türkiye’de üretilmediğinden ithal ediliyor. Türkiye’de olası bir salgın vakasına karşı isteği karşılayacak yeterli oranda aşı bulunmasında güçlük çekiliyor. Ayrıca risk grubundaki kronik hastalığı bulunan yurttaşlarımız için de tehlikeli bir süreç bizi bekliyor. Vatandaşlarımız grip salgını gelmeden kendilerini korumaya almak için aşılarını reçetelendirip eczanelerimize geliyorlar ama aşıların tedarikinde sorun yaşıyoruz.

İLLER ARASI TAKAS

Ülkemizdeki ilaç tüketimi bölgelere ayrıca şehirler göre değişiklik gösteriyor. Bazı şehirlerde yoka giren ilaçlar, başka şehirlerde hala bulunabiliyor. Bunun için 6197 sayılı kanunumuzda ‘eczaneler arası takas’ yapılabilmesi mümkün olmasına karşın TİTCK tarafından yalnızca il içi takas uygulamasına müsaade edilmiyor. Bu durum komşu şehirlerdeki eczacı meslektaşlarımızdan bile yurttaşlarımızın ilaçlarını takas edip almamıza engel oluyor. Yıl sonunun yaklaşıyor olması sebebiyle depolardan tevzi (az sayıda) olarak gönderilmeye başlanan ilaçlar gelecek aylarda ilaç sıkıntıların kötü habercisi olarak görülüyor. Yıl sonunda ilaç sıkıntısı yaşanmaması, piyasada bulunan ilaçların efektif kullanımının sağlanması için iller arası takas yasağının kaldırılması gerekiyor.”

AŞI KARŞITLIĞI TEHLİKELİ

SON yıllada aşı karşıtlığının gelişmesine ilişkin de konuşan Saydan, kısaca şunları ifade etti: “Türkiye, yüzde 28.3 ile dünyada en yüksek çocuk nüfus oranına sahip 97’nci ülkedir. Nüfusumuzun yaklaşık 23 milyonu çocuk ve bunun 287 binini de Suriyeli çocuklar oluşturuyor. Ülkemizde çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı 2014’te bin 370, 2015’te 5 bin 091, 2016’da 11 bin 470 iken, 2017’de bu sayı 23 bini geçti. Çocukların aşılanmasında hukuki ve insafi mesuliyetin ailenin inisiyatifine bırakılmaması gerekiyor. Türkiye’de aşı karşıtlığının her sene daha da artması da toplum sağlığını tehdit etmeye başlayan bir gerçek.”

404 İLAÇTA İNDİRİM

DÖVİZ kurunun yükselmesinden en fazla etkilenen meslek gruplarından olduklarını ve enflasyonla da mücadele ettiklerini belirten Saydan, “Reel değerlerle uyuşmayan Euro kuru sebebiyle karlılığın düşürüldüğü son nokta eczanelerdir. Artan faizler sebebiyle vadeleri sınırlananlar eczacılardır. Kamu kurum iskontosunu uygulamayan firmalara müeyyide uygulanmadığı için onlarca kalem ürünü zarar ederek satan eczacılardır. İlaç dışı ürünler ve mamalar zam alırken stoklarındaki ürünleri aralıktaki fiyat düşüşleriyle zarar ederek, satmak zorunda olan gene eczacılardır. Aralık ayında 404 kalemde yüzde 76’ya varan oranlarda indirim yapılacak. Bu durum ilaçların tedarikini daha da zorlaştıracaktır.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.