İklim Değişikliğinde Türkler Çok Endişeli

İklim Değişikliğinde Türkler Çok Endişeli

İklim Haber ve KONDA’nın beraber Türkiye çapında 2 bin 595 kişi ile yüz yüze görüşerek hazırladığı “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırması”na göre, Türkiye’de halkın yüzde 87’si iklim değişikliğinin yaşandığını düşünüyor. Her 4 kişiden 3’ünün iklim değişikliği konusunda kaygılı olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 26’sı iklim değişikliğinden “çok endişeli”, yüzde 50’si de “endişeli.”

Araştırma, Türklerin Avrupa’ya kıyasla daha kaygılı olduğunu da gözler önüne seriyor. Almanya’da kaygılı ve çok kaygılı olduğunu söyleyen yüzde 44. Bu oran Fransa’da yüzde 34, Slovenya’daysa yüzde 33. Türkiye’de “Hiç kaygılı değilim” ve “Endişeli değilim” oranı % 13 olurken, Avrupa’da bu oran yükseliyor. Bu oranlar Almanya’da yüzde 13, Fransa’da yüzde 18, İngiltere’de yüzde 29, İsveç’te yüzde 36, Çekya’da yüzde 43’e ulaşıyor. Avrupa’da kararsızların oranıysa yüzde 42-55 arasında oldukça yüksek bir rakama sahip.

‘DÜZENSİZ HAVA OLAYLARI ARTTI’

Araştırmaya katılan her 10 kişiden enaz 8’inin “İklim değişikliği yaşanıyor” demesi, bu konuda önemli bir konsensüs olduğunu ortaya koydu. Gazete Habertürk’ün haberine göre “Küresel ısınmanın yaşandığını düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 86.8’i “Evet” cevabını verirken, % 10 “Hayır” dedi, yüzde 3.2’siyse soruya cevap vermemeyi tercih etti. Araştırmada “Türkiye’de sel, fırtına, aşırı sıcaklık, kuraklık gibi düzensiz hava vakaları arttı mı yoksa azaldı mı?” sorusunaysa katılımcıların yüzde 76.3’ü “Arttı” cevabını verirken, yalnızca yüzde 6.5’i “Azaldı” ifadesini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.