İdlib’den kaçıp TSK’nın gözlem noktalarına sığınıyorlar

İdlib'den kaçıp TSK'nın gözlem noktalarına sığınıyorlar

Suriye rejim güçleri Rus savaş uçaklarının desteği ile İdlib’in güneyiyle Hama’nın kuzeyindeki kırsal bölgelere yönelik başlattığı hava saldırılarını aralıklarla devam ettiriyor. Hava saldırıları ve topçu atışları ile hedef alınan İdlib ve Hama kırsalındaki köylerde yaşayan binlerce kişiyse tedirginlik yaşayınca evlerini terk ederek güvenli gördükleri bölgelere göç etmeye başladı.

GÖZLEM NOKTASINDALAR

Savaş uçaklarının hedef aldığı köylerde yaşayan bazı siviller TSK’nın gözlem noktaları çevrelerine sığınarak saldırılardan korunmaya çalışıyor. Hava saldırılarının başlamasının arkasından İdlib kırsalındaki köylerde evleri yıkılan 40 bin civarında sivil, göç ederek İdlib ya da iç kesimlere gitti. Ancak, saldırılara hedef olmalarına karşın evlerini terk etmek istemeyenler ise terk ettikleri köylerine birkaç kilometre mesafedeki boş araziler ve tarlalara giderek sığınmaya başladı.

Saldırıların durması ile evlerine geri dönmek için İdlib’e gitmediğini anlatan siviller, rejimin muhalifleri hedef aldığını iddia ettiğini lakin bombardıman düzenlenen bölgelerde muhaliflerin varlığının çok az olduğunu ve sivillerin hayatını tehdit ettiğine ilgi çekti

İÇİŞLERİ’NDEN GÖÇ KURULU

Türkiye’nin yabancılarla alakalı göç stratejilerini belirlemek, koordinasyonunu ve uygulamasını takip etmekle görevli olacak İçişleri Bakanlığı içerisinde Göç Kurulu oluşturuldu. Kurul, Soylu’nun çağrısı ile toplanacak.

VURMAYIN ÇAĞRISI

BM, rejime hastane, okul gibi yerlerin koordinatlarını vererek 235 nokta için ‘vurmayın’ çağrısı yaptı!

KIZILAY KAPASİTESİNİ 3 KATINA ÇIKARABİLİR

MAZLUMLAR İÇİN HAZIRIZ

İdlib’de Rusya ve Suriye’nin gerçekleştireceği operasyon sonrası Türkiye’ye yönelik göç dalgasının başlamasından kaygı duyulurken gerek AFAD gerekse Kızılay göçü hudut dışında karşılamak için çalışmalarını tüm hızı ile sürdürüyor.

“İdlib’e geçtiğimiz günlerde yaptığımız ziyarette büyük tedirginlik gördük. İdlib’de yaklaşık 3,5 milyon insan yaşıyor. Yeni bir çatışma bu insanların büyük acılar yaşamaları manasına geliyor. Tüm tarafları yönelik olarak Cumhurbaşkanımızın ateşkes çağrışan kulak vermeye davet ediyoruz. Biz Kızılay olarak hali hazırda Suriye içerisinde 40’a yakın çadır kampına destek veriyoruz. 11 çadır şehrin ihtiyacının tamamını da biz karşılıyoruz. Bu yaklaşık 30 bin kişi manasına geliyor. Kızılay olarak Suriye’deki kapasitemizi iki katına çıkarmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Kötü bir senaryodaysa üç katına da çıkarabiliriz.

DESTEK İÇİN: SMS 2868

“Muhtemel bir çatışmada çok sayıda insan sağlık hizmetine ihtiyaç duyacak”diyen Kınık, milletimizden destek istedi: Suriye yazıp 2868’e atılan bir SMS bir aileyi doyuruyor.

ASKERİ OPERASYON FELAKET OLUR

Milli Savunma Bakanı Akar, “İdlib’de herhangi bir askeri operasyon zaten sorunlu olan bölgeyi bir felakete sürükler” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin yalnızca Suriye ve Irak’ın değil tüm komşularının toprak ve siyasal bütünlüğüne hürmetli olduğunu belirterek açıklamalarda bulundu: Ancak bu ülkelerden ülkemize saldırı gerçekleştirilmesine sessiz kalmadık, bundan sonra da kalmayacağız. Rusya, İran ve müttefiklerimizle bölgeye barış ve istikrarın getirilmesi ve insani bir dramın engellenmesi için yoğun çalışıyoruz. İdlib’de herhangi bir askeri operasyon zaten sorunlu olan bölgeyi bir felakete sürükler. Sadece beraber hareket ederek hem bölgedeki hem de dünyadaki problemlere barışsever çözümler bulabiliriz. İnsanların yalnızca kimyasal silahlarla değil, konvansiyonel silahlarla da öldürülmesine karşı çıkmalıyız. Önemli olan radikallerle muhaliflerin ayrıştırılması.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.