İçinden plastik çıkan tuzun tadı kaçtı

İçinden plastik çıkan tuzun tadı kaçtı

Mikroplastikler sudan sonra tuzun içerisinden de çıktı. Altı kıtadan 16 farklı ülkede üretilen 39 farklı marka deniz, kaya ve göl tuzunu inceleyen araştırmacılar, mikroplastik parçacıklarına rastladı. Türkiye’de de durum farklı değil!

Bilim insanları, dünyada tüketilen sofra tuzlarının yüzde 90’ının mikroplastik ihtiva ettiğini ortaya koydu. Altı kıtadan 16 farklı ülkede üretilen 39 farklı marka deniz, kaya ve göl tuzunu inceleyen araştırmacılar, bu markalardan 36’sında mikroplastik parçacıklarına rastladı. National Geoographic’in haberine göre mikroplastiğin deniz tuzunda olduğu senelerdir biliniyordu. Ancak ne kadarının sofralarımıza girdiği muallaktaydı.

Çevre kuruluşu Greenpeace’in Doğu Asya bölümüyle Güney Koreli araştırmacılar, sofra tuzunda bulunan mikroplastikleri ve bunların plastik kirliliğinin yaygın olduğu farklı coğrafyalarla ilişkisini inceledi. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Asya’da 21 ülkeden tuz örnekleri aldı. Araştırma sonuçları, mikroplastik miktarının sofra tuzu markaları arasında büyük çeşitlilik gösterdiğine işaret etti. Endonezyaysa en çok mikroplastik içeren sofra tuzu satılan ülke oldu.

2015’te yapılan başka bir araştırmaya göre Endonezya, dünyada plastik kirliliğinin en yüksek olduğu ikinci ülke. Ancak bilim adamlarına göre tehlikeli bölgelerin dışındaki yerlerde sofra tuzları da günahsız değil. ABD’deki New York Devlet Üniversitesi’nden Profesör Sherri Mason “Bu araştırma mikroplastiklerin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. İngiltere’de tuzu satın almış olmanız, güvende olduğunuz manasına gelmez” diyor. Söz konusu araştırmayı yürütenlerden biri coğrafya profesörü Alistair Boxall ise “Analizimiz mikroplastiklerin ciddi yan etkilere neden olduğuna ilişkin sınırlı kanıt olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu. Boxall mikroplastik çalışmalarına yoğunlaşmanın daha kolay saptanabilecek daha büyük çevre kirliliği sorunlarını göz ardı edebileceği endişesinde. Otomobil tekerleklerinden yayılan küçük parçacıklar, bunlardan biri.

İÇİNDE PVC BİLE VAR

Türkiye’deki bazı markaların tuzlarınıysa Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Dr. Sedat Gündoğdu araştırdı. Araştırma kapsamında Türkiye’nin esas tuz üretim merkezlerinde üretilen 16 farklı markada sofra tuzu, şubat-mart 2017 tarihleri arasında piyasadan satın alınıp incelendi. Araştırmadaki 5’i deniz tuzu, 6’sı göl tuzu ve 5’i kaya tuzu olmak üzere 16 sofra tuzu örneği Çamaltı, Tuz Gölü, Palas Gölü, Seyfe Gölü, Acıgöl, Çankırı, Cihanbeyli ve Aksaray’da üretilmiş. İncelemeler sonucunda en yüksek mikroplastik partikül sayısına deniz tuzunda rastlanırken, mikroplastik partikül sayısı deniz tuzunda 16-84/kg, göl tuzunda 8-102/kg ve kaya tuzunda 16-84/kg olarak belirlendi. Adı açıklanmayan markalardan alınan örneklerden polietilen (PE), polietilen tereftalat (PET), poliüretan (PU), polipropilen (PP), polimetil-metakrilat (PMMA), poliamid-6 (PA-6) ve polivinilklorit (PVC) olmak üzere bir çok plastik türüne rastlandığı açıklandı. En sık rastlanan plastik türüyse dayanıklı ambalaj malzemelerinde tercih edilen polietilen (yüzde 22.9) ve polipropilen (yüzde 19.2).

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.