HDP’LİLER BİR BİR CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ !

 

HDP’liler Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl’deki terör soruşturmaları kapsamında bir bir hakim karşısına çıktı. Gözaltına alınan ve haklarında mahkeme kararı çıkan HDP’lilerin listesi şöyle;

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş (Tutuklandı) Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevine konuldu.
Figen Yüksekdağ (Tutuklandı),
Sırrı Süreyya Önder (Adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı),
Selma Irmak (Tutuklandı),
Ziya Pir (Adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı),
Mehmet Ali Aslan,
Ferhat Encü, (Tutuklandı),
Gülser Yıldırım (Tutuklandı),
HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında hazırlanan fezlekede, terör örgütünün propagandasını yaptığı, ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütü PKK’ya yönelik başlattığı hava saldırılarına ilişkin 26 Temmuz’da yapılan protesto yürüyüşünde “PKK’nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğü ile boğar.” ifadesini kullandığı vurgulanmıştı. Abdullah Zeydan (Tutuklandı),
Nursel Aydoğan (Tutuklandı),
İdris Baluken (Tutuklandı),
Leyla Birlik (Tutuklandı)
İmam Taşçıer (Adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı)

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Öztürk yurtdışında bulunuyor. HDP’li Nihat Akdoğan hakkında da gözaltı kararı var.

GÖZALTI KARARLARININ NEDENLERİ
HDP’liler hakkındaki gözaltı kararlarının, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu belirlenmiştir. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile alakalı süreç devam etmektedir” denildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.