HDP’li Vekil Sırrı Süreyha Önder’in İlginç Savunması Dikkat Çekti !

HDP'li Vekil Sırrı Süreyha Önder'in İlginç Savunması Dikkat Çekti !

Ankara’dan SEGBİS yöntemiyle Diyarbakır’daki duruşmaya bağlanan HDP’li Önder, “Dokunulmazlıklar yasama döneminin sonuna kadar kaldırılmış olsaydı bir yerindelik olabilirdi. Ancak bir defaya mahsus olarak kaldırıldı. Kaldırıldığı anda da tüm dosyalar adliyelere sevk edildi. Normal şartlarda buradaki görevliyi darp etsem beni yargılayabilecek bir zemin yok” dedi.

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2012 senesinde DTK kongresinde yaptığı bir konuşmada ve çözüm sürecinde Kandil’de KCK yöneticileriyle çektirdiği bir fotoğraf sebebiyle hakkında ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan dava açılan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder’in yargılanmasına başlandı.

Duruşmaya Ankara’dan Katıldı

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nden Diyarbakır’daki mahkemeye SEGBİS yöntemiyle bağlanan HDP’li Önder ifadesinde yasama dokunulmazlığının kaldırıldığını, ama baştan beri kendisine açılan davanın reddedilmesi gerektiğini savunarak şu şekilde konuştu:

“3 sene buyunca bu meclisin anayasa yazım komisyonunda çalıştım. Anayasayı en iyi bilenlerden biriyim. Dokunulmazlıklar yasama döneminin sonuna kadar kaldırılmış olsaydı bir yerindelik olabilirdi. Ancak, bir defaya mahsus olarak kaldırıldı. Kaldırıldığı anda da tüm dosyalar adliyelere sevk edildi. Normal şartlarda buradaki görevliyi darp etsem beni yargılayabilecek bir zemin yok. Eğer bir vakit makinası icat edilip geçmişe dönük yargılama yapılsa olurdu. Yasalara uygun olmak koşuluyla yargılama hakkımız mutlaktır. Ama kanuni olmalı.” 

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder, iddianamede söz edilen tüm faaliyetlerin kamuya açık olarak yapıldığını, DTK’nın yasa dışı bir kurum olarak iddianameye yansıdığını lakin DTK’nın bir sivil toplum platformu olduğunu belirterek şu şekilde devam etti:

“Dosyada şikayetçi olarak geçen ve işi bizi ihbar etmek olan Turabi adlı bir kişi var. Bu fotoğraf ile alakalı suç duyurusunda bulunmuş. Nevroz ve gazetede yayınlanan fotoğraf çözüm süreci dönemindedir. Basın savcılığı var emniyet var, bunlar kamu davası açmıyor ama Turabi diye biri şikayetçi olarak şikayet etmiş. Bunlar tüm Türkiye ve dünyanın gözü önünde oldu. Bütün olanlar çözüm sürecinin rafa kaldırılması ve güvenlik politikalarına dönüş ile önü açılan yargılanmalardır. Benim mecliste yaptığım konuşmalar var, bunları size ileteceğim. Bizim kaldırılan dokunulmazlığımız ile alakalı anayasada yasama sorumsuzluğu var. Bu yasayla kaldırılamaz. DTK kongresinde yaptığım konuşmanın aynısını 2011- 2014 arasında 3 kez mecliste yapmışım. Bu da yasama sorumsuzluğu kapsamındadır. Ben duruşmaya gelerek savunma yapmak için süre istiyorum.” 

Daha sonra söz alan HDP’li Önder’in avukatları, esas hakkında savunma için süre isteyerek müvekilerinin adli kontrolünün kaldırılmasını istedi.

Adli Kontrol Kararına Gerek Olmadığı Kararı Verildi 

Kararına açıklayan mahkeme, esas hakkında savunma için süre vererek duruşmayı erteledi. Mahkeme, Önder hakkında Sulh Ceza Hakimliğince konulan adli kontrol tedbirinin tahkîkat aşaması bitinceye kadar geçerli olduğunu belirterek, soruşturmanın bitmesiyle adli kontrolün kendiliğinden kalktığını belirterek, bu konuda karar vermeye gerek olmadığına karar verdi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.