Hava sıcaklığı zararlı böceklerin iştahını artırıyor

Hava sıcaklığı zararlı böceklerin iştahını artırıyor

Hava sıcaklıklarındaki artışın zararlı böceklerin metabolizmasını hızlandırdığı ve böylelikle enerjiyi daha çabuk yakan haşerelerde beslenme ve artmanın arttığı ortaya çıktı.

 “Science” dergisinde yayımlanan çalışmada, Washington Üniversitesi’nden Curtis Deutsch ve ekibi, bir tüm olarak böceklerin daha sıcak günlerde ne kadar hızlanacağına, çoğalacağına ve tahıllara zarar vereceğine ilişkin aritmetiksel bir simülasyon geliştirdi.

Sıcaklığın, böcek metabolizmasını ve üremesini ne kadar hızlandırdığını inceleyen araştırmacılar, hava sıcaklığındaki her santigrat artışın, buğday, mısır (darı) ve pirinç için ilave % 10 ila 25 hasar manasına geldiğini tesbit etti.

Sıcaklıktaki artışın böceklerin iştahını arttırarak ekinlerde daha fazla zarara neden olduğunun altını çizen Deutsch, zararlı böceklerin halihazırda her sene dünya genelindeki mısır ve buğdayın yüzde 8’ine, pirincin ise yüzde 14’üne zarar verdiğini ifade etti.

Ortalama global sıcaklığın endüstri öncesi dönemdeki seviyenin yalnızca 2 derece üstüne çıkması halinde, senelik mahsul kayıplarının mısır için yaklaşık yüzde 10, buğday için % 12 ve pirinç için yüzde 17’ye kadar çıkabileceğini belirten araştırmacılar, bunun üç tahıl için toplam yaklaşık 213 milyon tonluk kayıp manasına geldiğine işaret etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.