Hava savunması milli sistemlerle güçlendiriliyor

Hava savunması milli sistemlerle güçlendiriliyor

Türkiye’nin Hava ve Fuze Savunma Yol Haritası çalışmaları doğrultusunda, ülkenin katmanlı hava ve roket savunma kabiliyetinin yurt içi olanakların âzâmi düzeyde kullanılarak geliştirilmesine yönelik proje modelleri oluşturuluyor. Yurt içi geliştirme modeli çerçevesinde, Türk firmaları öncülüğünde, gerekmesi halinde yurt dısı firma, kurum ve kuruluşlardan ihtiyaç duyulan alanlarda teknik destek alınarak çalışmalar yürütülüyor. Bunun yanında, dizayn ve geliştirme faaliyetleri tamamlanan projelerde yan endüstri ve KOBI’lerin etkin rol alacağı seri üretim dönemine yönelik planlama faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Bu maksatla başta ASELSAN ve ROKETSAN olmak üzere diğer savunma endüstrisi firmalarının da mevcut olanak ve yetenekleri kullanılarak hem yatırım tekrarları önleniyor hem de yurtdışında rekabet edebilmek maksadıyla sektörün sürdürülebilirliği sağlanıyor.

UZUN MENZİLLİ FÜZELER

Hisar Projesi kapsamında ortaya cıkan sistemlerin yurt içi ve ihracat versiyonlarına ilişkin gereksinimler göz önüne bulundurularak 40 kilometre üzeri menzile çıkarılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor. Göktuğ Projesi kapsamında geliştirilecek hava-hava füzesinin Hisar kapsamında tasarlanan yer sistemlerinden kullanılabilmesi hedefleniyor. Hisar-A’nın 2020, Hisar-O’nun 2021 senesinde hizmete alınması bekleniyor. Ayrıca Korkut Projesi kapsamında tasarlanan sistemin deniz platformuna entegrasyonuna yönelik testler tamamlanacak. Böylece Deniz Kuvvetleri Komutanlığının sistem ihtiyacının yurt içerisinden karşılanması sağlanacak. Orta vadede diğer ülkelerle ortak geliştirilecek sistemlere yönelecek olan Türkiye, ASELSAN, ROKETSAN ve EUROSAM ortaklığında SAMP-T hava savunma sisteminden daha gelişmiş bir sistem üstünde kavram tanımlama çalışmasını yürütüyor. Uzun vadedeyse tamamen yerli uzun menzilli hava ve roket savunma sistemine sahip olunması hedefleniyor.

Aselsan’dan yeni silah tesisi

ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi A.Ş ortaklığında Konya’da kurulacak fabrikada ASELSAN’ın Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) üretilecek. Yaklaşık 300 milyon TL sermaye, 60 milyon TL makina ve teçhizat ile 85 milyon TL inşaat yatırımı ile kurulacak olan tesiste ASELSAN’ın Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) üretilecek. ASELSAN’ın UKSS olarak ürettiği sistemlerin ismi şöyle; Deniz sistemleri için; Stamp, Stamp-2, Stamp-G, Stamp-L, 25 mm Stop, 30 mm muhafız, Sarp, Sarp-L, Sarp-NSV, Sarp-Dual, Sarp-antitank, Nefer.

TAI uçak jantı üretecek

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Technocast firmasıyla TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) arasında uçak jantı yapımı konusunda iş birliği protokolü imzalandı.

Technocast firmasında yapılan toplantıda konuşan Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, yolcu uçağı jantıyla ilgili daha önce bir çalışma yapıldığını belirterek, “Çalışmalarımızı gözden geçireceğiz. Yolcu uçağı jantıyla ilgili daha önce bir ziyaretimiz olmuştu. Bugün de genel bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda emek verenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.