Hamsi Fiyatları Düşüşe Geçti !

Hamsi Fiyatları Düşüşe Geçti !

Hamsi fiyatları geçtiğimiz hafta Karadeniz’in fırtınalı olması nedeni ile âdeta tavan yapmıştı. Balıkçılar yaklaşık bir hafta süreyle avlanmaya çıkamamış, bunun sonucunda de hamsinin fiyatı 15- 20 lira aralığına kadar yükselmişti. Son iki gündür özellikle Batı Karadeniz’de yakalanmaya çıkan balıkçıların dolu teknelerle sığınaklara yanaşması hamsi fiyatını tepetaklak etti.

Sadece Kastamonu’da dün gece balıkçılar 500 ton hamsi yakaladı. Diğer Karadeniz illerinde de durum benzer olunca, 20 lira bandına kadar tırmanmış olan hamsinin fiyatı 10 liranın altına geriledi. Havaların düzelmesiyle ava çıkabilen balıkçıların teknelerini doldurması hem kendilerini hem de ucuza balık yeme fırsatı yakalayan yurttaşı sevindirdi.

Fiyatın Dahada Düşmesi Bekleniyor ! 

Karadeniz’in tamamında lakin bilhassa Batı Karadeniz’de düzelen havalar av dönemini tekrar canlandırdı. Bol oranda yakalanmaya başlayan hamsinin fiyatı tezgahlarda hızla geriledi.

Geçtiğimiz hafta hamsinin kasa fiyatı ( 10 kg) 200 Türk Lirası’na kadar yükselmişken, yeni haftayla birlikte fiyatlar düşmeye başladı. Son iki gündeki avın iyi geçmesi sonucunda hamsinin kasa fiyatı 80 ila 100 Türk Lirası bandına kadar geriledi.

Balıkçılar, havaların güzel gitmesi durumunda hamsinin 3 hafta daha bol oranda yakalanabileceğini belirtiyorlar. Gayet gezgin olan hamsi, Karadeniz’in hemen her yerinde görülebildiği için bölgenin doğusu ve batısının ne vakit daha çok balık yakalayacağının belli olmadığı kaydediliyor.

Av mevsiminin problemsiz şekilde devam etmesi halinde hamsi fiyatlarının birkaç lira daha aşağı sarkabileceği tahmin edilmektedir. Balıkçıların aynı oranda hamsi yakalayarak sığınaklara dönmeleri halinde hamsinin kilogramının 5-6 liraya kadar düşebileceği ön görülüyor. Özellikle bu sene bol oranda bulunan palamudun ise bir hafta on gün kadar daha yakalanmaya devam edileceği ve bu sürede fiyatların uygun seviyelerde kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.