GOOGLE’DEN 29 EKİM JESTİ

GOOGLE'DEN 29 EKİM JESTİ

Bu sene 93’üncüsü kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde etkinliklerle coşkulu bir şekilde karşılanıyor. Küçük büyük herkes bu kutlamaları zafer havasında kutlarken, dünya arama motoru devi Google’den bir jest geldi. Google, Türkiye’deki kullanıcılara 29 Ekim’i kutladığına dair özel bir doodle yaptırıp, yayınladı. Doodle’a tıklayanlar ’29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ arama sonuçlarını görüntülüyor.

 

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi hatırasına her sene 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, Cumhuriyet Bayramı’nı en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

 

CUMHURİYET’İN İLANI
İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos’ta ilk toplantısını yaptı ve 13 Ekim’de Ankara, baş kent ilan edildi. Bu dönemde Atatürk, egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başlamıştı. Atatürk, 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı ve “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz,” dedi.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleriyle görüştükten sonra taslağı hazırlanan “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdi. Meclis önergeyi kabul etti ve böylelikle Türkiye Devleti’nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Halk da cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşkuyla karşıladı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.