Gençlerbirliği Başkanı Hayatını Kaybetti !

Gençlerbirliği Başkanı Hayatını Kaybetti !

Yüksek tansiyon sebebiyle uzun süredir tedavi gören ve gece yarısı geçirdiği beyin kanaması sebebiyle Ankara Güven Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan İlhan Cavcav yaşama gözlerini yumdu.
Doktorlar, ilk aşamada, kalbinde bir rahatsızlık belirlenmediğini,  beyindeki ödemi dağıtmak için Cavcav’ı ameliyata aldıklarını ifade etti. Dün dengesini kaybederek düşen, kolunu ve kafasını çarpan efsane başkan 81 yaşında yaşama veda etti.

Ankara Ekibine 40 Yıldır Başkanlık Yapıyordu 

1978 senesinde Gençlerbirliği Kulübü’ne başkan olan İlhan Cavcav, yaklaşık 40 senedir Ankara ekibinin başında bulunuyordu.

Peki İlhan Cavcav Kimdir ? İşte Yanıtı:

Ankara Hamamönü’nde doğan Cavcav’ın babası Haşim Bey, 1910’lu yıllarda Priştine’den Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Aile İstanbul, Adana gibi kentlerde bir müddet kaldıktan sonra Ankara’ya yerleşip aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır.

Haşim Bey’in ikinci eşi Kayseri eşrafından Lütfiye Hanım’dan ilk çocuğu olan Cavcav’ın çocukluğu Mamak’ın Boğaziçi Mahallesi’nde geçti. Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu’nda başlayan Cavcav, talebelik yılları boyunca bir yandan da babasının işlettiği değirmende çalıştı. İlkokuldan sonra Gençlerbirliği’nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri sebebiyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip, 14 yaşında aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı.

Ailesinde Tayyar Cavcav ve Cevat Muratal gibi bir çok profesyonel futbolcu bulunan İlhan Cavcav’ın futbol yaşamı, Mamak Maskespor için çalışan Cici Necdet’in dikkatini çekmesi ile başladı. Cavcav, 16 yaşlarındayken Maskespor kadrosuna katıldı ve santraf (stoper) mevkisinde oynamaya başladı. İlhan Cavcav, 19 yaşında PTT’de oynarken kendisine profesyonelliğe geçiş sözleşmesi teklif edilse de, fabrikadaki işleri sebebiyle sözleşmeyi kabul etmedi ve amatör futbolcu olarak oynayabileceği Bahçeli Gençlik Spor’a gitti. Bahçeli’deki ilk müsabakasını PTT’ye karşı oynayacak olan Cavcav, eski takımı PTT karşısında duygusal davranabileceği gerekçesi ile oynatılmadığı için futbolu bıraktı.

İlhan Cavcav 1977 senesinde Yahya Demirel Gençlerbirliği başkanıyken, kulübün yönetim kuruluna girerek 1978’de klup başkanı oldu. Dönemin yöneticileri ile anlaşmazlığa düşen Cavcav, başkanlığa kısa bir müddet ara verdi. 1981 senesinde anlaşmazlıkların çözülmesi ile takıma başkan olduğunda Gençlerbirliği 3. Lig’e düşmek üzereydi. 2. ve 3. liglerin birleştirilmesini futbol yöneticilerine kabul ettiren Cavcav, böylece Gençlerbirliği’nin tekrar 2. Lig’e dönmesini sağladı. Bir sezon sonra 1. Lig’e yükselen Gençlerbirliği, 1988 yılından beri Türkiye Birinci Ligi’nin devamlılık açısından en başarılı 5. takımı oldu. Bu sürede 2 kez Türkiye Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Gençlerbirliği, çağdaş tesislere sahip olan bir futbol kulübü haline geldi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.