Gemlik’te dönüşüm için yeni yerleşim alanı

Bursa’nın Gemlik ilçesinde, deprem riski taşıyan yapıların dönüşümü için 266 hektarlık arazinin krokisi ve koordinatları belirlendi. Bölgede ilk kazma sene sonunda vurulacak. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Kamuoyunda taşınma gibi yanlış bir algı oluşturuldu. Bu çalışma taşınma değil, dönüşümdür. Biz yalnızca zemini sağlam olan bölgelerde maliyetine konut yapıyoruz dedi.Gemlik'te dönüşüm için yeni yerleşim alanı belirlendi

Geçen sene Aralık ayında yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) yer alan düzenleme kapsamında; Gemlik’te deprem riski altındaki yapıların dönüştürülebilmesi maksadıyla yeni yerleşim yerlerinin kroki ve koordinat listesinin yer aldığı Bakanlar Kurulu kararı, 27 Haziran’da Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Düzenleme, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın alakalı yazısı üstüne, 7269 sayılı Kanun’un geçici 25’inci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı.

Proje ile ilgili konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Bu kararnamede Gemlik’in dönüşümünden bahsediliyordu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kentsel dönüşüme çok önem veriyor; 2012 senesinde bu konuda çalışmalar başladı. Bu manada da biz de şu anda Gemlik ilçesinde Manastır mevkisinde bulunan Cihatlı Mahalle’mizde 1400 konut yapıyoruz. Fakat bu 1400 konuta 18 bin talep gelince artan isteği karşılamak için bir takım çalışmalar gerçekleştirdik. Gemlik’in her tarafı zeytin ağacı olduğundan Zeytin Koruma Kanunu’na göre de bu bölgelerde toplu konut yapamıyoruz. Dolayısı ile bu maksatla makilik alanlarda bunu karşılayalım dedik ve bu projemizi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim ettik. Onlar da uygun gördüler ve Aralık ayında bu KHK çıktı” dedi.

Son çıkan Resmi Gazete’deki yönetmelikle de KHK’da belirtilen alanların koordinatlarının belirlendiğini söyleyen Yılmaz, şu şekilde konuştu:

“Aslında yeni birşey değil. Tabii kamuoyunda taşınma gibi bir algı oluşturdu. Ama bu tamamiyle bertaraf edildi. Bu şekilde ne bizim ne de bakanlığımızın taşınma kanaati yok, bu şekilde bir çalışma da yok. Biz yalnızca zemini sağlam olan bölgelerde maliyetine konut yapıyoruz. Özellikle dar gelirli ve orta gelirli yurttaşımıza bunları takdim ediyoruz. Ve gene halihazırda merkezde olup da evinin sağlam olmadığını düşünen yurttaşlarımız var ise da bunlara gönüllülük esasına göre takasta bulunuyoruz. Bizim şu anda konut yaptığımız yerler deniz manzaralı, sağlam zeminli ve havası temiz olan yerler olduğundan vatandaşlar tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor. Bu kapsamda da buradan daire edinmek için 18 bin dolayında talepte bulunuldu. Yapılan dönüşümdür, bir taşınma değildir. Kimsenin huzursuz olmasına gerek yok. Şehir yerli yerince duruyor. Yerinde dönüşmek isteyen yerinde dönüşüyor. Yerinde dönüşmeyen insanoğlu da bu bölgeden konut almak sureti ile güvenli bir yapıya kavuşmuş oluyor.”

266 HEKTAR ALAN BELİRLENDİ

KHK kapsamında yeni yerleşim yeri 266 hektar olarak belirlendi. Gemlik ilçesinde Manastır mevkiinde bulunan Cumhuriyet ve Cihatlı mahallelerine ilk etapta 8 bin konut yapılması düşünülüyor. Bu mevkilerde devam eden 1400 konut ile yapı sayısının 9 bin 400’e ulaşacağı kaydedildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.