Gayrımenkul İşlemleri Noterlere Devredilecek

Gayrımenkul İşlemleri Noterlere Devredilecek

Adalet Bakanı Gül, Türkiye Noterler Birliği’nde yapılan “Türkiye Noterler Birliği 47. Olağan Kongresi”ne katıldı. Kongrede konuşan Gül, noterciliğin Türkiye’deki hukuk sisteminin göz bebeği olduğunu belirterek, Türkiye Noterler Birliği’nin her vakit Adalet Bakanlığı ile uyum içerisinde çalıştığını, sürekli istişarelerde bulunarak mesleğin daha da gelişmesi için görüş alış verişinde bulunduğunu ifade etti. Noterliğin kamu hizmeti olarak adalet hizmetinin önemli bir parçası olduğuna değinen Gül, hukuki işlemlerin belgelendirilmesi ve bu işlemlere dair belgelerin saklanması, ihtilafların yargıya intikal etmeden çözülmesi noktasında önemli vazife üstlendiğini ifade etti. Gül, deyim yerinde ise noterlerin hukuk alanında “koruyucu hekimlik” görevini üstlenen önemli bir meslek kuruluşu olduğunu ifade etti.

Arabuluculuk sistemi dava sayısını azalttı

Gül, yıldan yıla artan nüfus ile beraber kişiler arasındaki uyuşmazlıkların da arttığına ilgi çekerek, bunun dava sayısını ve mahkemelerin iş yükünü artırdığını ifade etti. İş yükü probleminin yargı mensuplarıyla vatandaşların hukukla alakalı temel gündemi olduğunu kaydeden Gül, “Ana hedefimiz toplumun her kesimine güven veren adalet sistemini tesis etmektir. Ocak ayından sonra uygulanan mecburi arabuluculuk uygulaması başarı ile devam etmekte. Buna göre geçtiğimiz senenin Ocak ayıyla 31 Mayıs tarihleri arasına baktığımızda geçen sene 100 bin dava açılmış. Aynı dönemler arasında bu sene iş mahkemelerinde açılan dava sayısı 24 bin küsür. Yani, yaklaşık % 80 oranında yurttaşlarımız, iş ve iş verenler mahkemelere gitmemiş, ‘alternatif uzlaşma yolu ile ben uzlaştım’ demiş. 4 sene sürecek bir ihtilafı belki birkaç saat içerisinde uzlaşma ile sonuçlandırmıştır” şeklinde konuştu.

Noterlerin uyuşmazlıkları halen ortaya çıkmadan engelleme ve çıkan uyuşmazlıkları çözmekte oldukça önemli katkı sağladığını dile getiren Gül, mahkemelerin bir çok iş gücünü noterlerin yapmış olduğu hizmetlerin azalttığını ve bunun yargı sistemine yardımcı olduğunu ifade etti. Gül, veraset ilamının noterler tarafından veriliyor olmasının da iş gücünü eksiltme noktasında önemli bir yerinin olduğunu aktardı.

Gayri menkul satış ve tescil işlemleri devredilecek

Gül, “Gayri menkul satış ve tescil işlemleri yönünden de tapu işlemlerinin, devir işlemlerinin noterlerimiz tarafından yapılması hususunu Bakanlar Kurulunda da arz ettik, bu konuda sunum yaptık. Başbakanımız, Bakanlar Kurulumuz tarafından da prensipte uygun görüldü. İnşallah seçimlerden sonra da alakalı Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla oturarak bunun teknik detaylarını Türkiye Noterler Birliğiyle çalışacağız ve bu konudaki yetkilerimizi de noterlerimize devretmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Kongreye Bakan Gül’ün yanısıra Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, Bakanlık temsilcileri ve noterler katıldı.

Gül: “Darbe davalarında 287 dosyanın 171’inde karar verilmiştir, 116 dava devam etmektedir. 2 bin 140 mahkumiyet, bin 478 beraat kararı verilmiştir.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.