EYT için MHP’li vekil: Evet demekle yanlış yaptığımızı anladık

EYT için MHP'li vekil: Evet demekle yanlış yaptığımızı anladık

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı konunun yasalaşması için AK Parti’nin ikna edilmesi gerektiğini ifade etti. Enginyurt, bu konuda Meclis’te yapılan oylamada önce kabul edip sonra reddetmelerinin nedeniniyse “Evet demekle yanlış yaptığımızı anladık, sonra reddettik. Çünkü evet deseydik araştırma komisyonu kurulacak ve konu bir sene uzayacaktı” şeklinde konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) kesimle alakalı açıklamalarda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, bu konuda parti olarak bir yanlıştan döndüklerini ifade etti. Enginyurt, “Araştırma önergesini önce kabul ettik sonra reddettik. Niye reddettik? Baktık ki araştırma önergesinin arkasından komisyon kurulması gerekiyor. Komisyon kurmaya kalksak Kasım-Aralık ayında bütçe var, komisyon kurulamayacak. Ocak ayından sonra Mart ayına kadar seçim var, komisyon kurulamayacak. Nisan ayında komisyon kurulsa bile komisyon 3 ay çalışacak Temmuz ayını bulacak. 1 Temmuz’daysa Meclis tatile giriyor, 1 Ekim’de açılıyor. Yani bir sene araştırma komisyonu kurulması için konu bir sene oyalanacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

Enginyurt, şu şekilde devam etti:

“Burada esas olan emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımızın hakkının verilmesi için bir an önce yasa çıkarılması gerekir. MHP olarak Meclise yasa teklifini sunduk, konunun takipçisiyiz. Diyorlar ki, Mecliste CHP, HDP, İP, MHP bir olursa yasa geçer. Doğru bu 4 parti ortak olursa Meclis’ten yasa geçiyor. Ama kanunun geçmesi için kanunun önce Meclis’e gelmesi lazım. Kanunun Meclis’e gelmesi için konunun önce komisyonda görüşülmesi gerekiyor. İlgili komisyonda 13 AK Parti, 13’te diğer partilerin üyesi var. Oylama olduğunda 13’e 13 olursa Başkanın oyu 2 oy sayılıyor. Başkan AK Partili olduğuna göre 14’e 13 oluyor ve yasa meclise gelmiyor. Demek ki kanunun meclise gelmesi için bu kanunun komisyondan geçmesi lazım. Komisyondan ise lakin AK Partiyle anlaşarak, ikna edilerek geçirilebilir.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.