‘Eyleme katılan öğrencinin bursu kesilemez’ kararı

'Eyleme katılan öğrencinin bursu kesilemez' kararı

Eskişehir’de, bir kafede meydana gelen taciz vakasını protesto eden LGBTİ üyeleri, 7 Kasım 2017 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. Anadolu Üniversitesi’nde okuyan Sena Çırak da destek için açıklamaya katıldı. Çırak’ın da aralarında olduğu 11 protestocu açıklamadan sonra sessiz sedasız dağılırken; polis, haklarında tutanak tuttu. 11 kişiye valilikten izin almaksızın eylem gerçekleştirdikleri için OHAL Kanunu’na aykırılık suçundan dava açıldı.

Ardından Çırak’ın eğitim kredisi kesildi. Çırak da avukatı Pınar Çelik Arpacı aracılığı ile mahkemeye başvurdu. Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi, 27 Eylül’de, öğrenciyi haklı buldu ve kararı iptal etti.

Kararda, eğitim kredisinin borç mahiyetinde olduğu belirtilerek, şu şekilde denildi:

“Öğrenim kredisinin kesilmesini gerektiren nedenler arasında sayılmadığı açık olmakla beraber, idarece iddia edildiği üzere eylemin kargaşa ve terör eylemleri kapsamında veya öğrenim özgürlüğünü ihlal edici direniş, boykot, işgal ve bunun gibi davranışlar kapsamında değerlendirilmesine imkân bulunmamaktadır.”

Eylemin ifade ve toplantı özgürlüğü dışında kaldığına dair bir tesbitte bulunulmadığı vurgulandı. Kararda, “Güvenlik güçlerince hakkında işlem yapıldığından bahisle eğitim kredisinin kesilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.