Eti Maden ve Çinli Dalian Jinma Arasında Bor Anlaşması İmzalandı

Eti Maden ve Çinli Dalian Jinma Arasında Bor Anlaşması İmzalandı

Yeni Bor Stratejisi Lansmanı ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hammaddeyle bir birim kazanırken, teknolojiyi kuranların 100 ayrıca bin birim kazandığına ilgi çekti. Albayrak, ocak ayından sonra süren yoğun çalışmalar sonucunda bir müjdeyi yaşama geçirdiklerini ifade etti. Bu kapsamda dünyanın bor alanındaki iki büyük şirketinin işbirliği yapacağını belirten Albayrak, “Eti Maden ve dünyanın bor teknolojileri alanında en büyük firmalarından birisi olan Çinli Dalian Jinma işbirliği protokolü imzalayacak. Bu protokol ile Balıkesir’de, ki bunun fazları da olacak, yüksek teknoloji bor karbür üretim tesisi kuracağız. Bu tesis ile bor karbüre dayalı yüksek katma kıymetli ürünler geliştirecek olan teknolojiyi ülkemize kazandırmış olacağız. Bor karbür, madenden çıkan borun katma kıymetini 2 bin kat arttıracak bir teknoloji. Tam 2 bin kat” şeklinde konuştu.

KATMA DEĞER SÜRECİNİ ANLATTI

 Albayrak, sahnenin her iki tarafındaki masalara yerleştirilen ürünleri göstererek, bor madenindeki katma değer artışlarını şu şekilde açıkladı: “Sol tarafta, kolemanit bor söylediğimiz, Türkiye’de dünyanın en kaliteli hammadde ürünü, dünya ortalama pazarı 200 dolar civarında. Bunu işleyerek ve rafine ederek toz haline, borik asit söylediğimiz hale dönüştürdüğümüzde, dünya piyasasında tonu 600 dolar civarı olan bir ürün halini alıyor. Bundan sonraki süreç, sağdaki masada dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı element olan bor karbür ingot. Borik asit bor karbüre dönüştüğünde, toz halleri ile birlikte endüstri ve sanayide tonu yaklaşık 40 bin dolara kadar olan mamul söylediğimiz ürüne dönüşüyor. Bunu yeni teknolojilerle de işleyerek levhalar şeklinde ürüne dönüştürdüğümüzde, burda zırh levhalar, eğimli ve kıvrımlı olanların özellikle helikopter zırhlarında, silindir boru ve ince olan nükleer santral nötron tutucuları ve soğutmada, zırh ve yelek söylediğimiz mukavemeti en dayanıklı ama müthiş derecede hafif olan ve özellikle savunma endüstrimizdeki en stratejik ürüne dönüştürüp iki şeyi başarıyoruz. Yani, hammadde olarak tonu 200 dolardan başlayıp, yüksek teknolojili ürüne dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşuyor.”

Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer ile Dalian Jinma Üst Yöneticisi Wang Yanhe tarafından ‘Teknoloji Transferi Mutabakatı’ imzalandı.

‘ETİ MADEN 2017’DE PAZARI DOMİNE ETTİ’

Albayrak, Türkiye’nin bugün dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olduğunu ve rezerv geliştirme çabaları ile bu oranı kısa vadede yüzde 80’in üstüne çıkaracaklarını ifade etti. Bor üretiminde Eti Maden’in dünya lideri olduğunu anımsatan Albayrak, şunları ifade etti: “Eti Maden 2017’de 2.2 milyon ton satışla global pazarın yüzde 57’sini tek başına domine etti. 16 senedir ne yaptıysak hep milletimiz için yaptık. Gençlerimize inanarak yaptık. Yıllardır milletimizin gündeminde olan bor madenine işte bu şekilde sahip çıkıyoruz. Bu hedefleri, bu projeleri milletimize armağan ve emanet ediyoruz.”

Geçen sene dünyada 3.8 milyon ton tüketildi (milyon ton)

2000: 3.1

2014: 4.3

2015: 3.8

2016: 3.7

2017: 3.8

% 36’SI CAMDA KULLANILIYOR

– Türkiye dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip.

– Bilinen bor yatakları Eskişehir – Kırka, Kütahya – Emet, Balıkesir – Bigadiç, Bursa – Kestelek’te.

– Rezerv açısından en fazla bulunan bor mineralleri tinkal ve kolemanit.

– Eti Maden’in 2017 senesinde toplam rafine bor üretim kapasitesi yaklaşık 2.7 milyon ton.

– Bor ürünleri % 36 cam, % 31 seramik, % 9 temizlik- deterjan, % 7 tarım, % 4 tutkal ve % 14 pay ile diğer alanlarda kullanılıyor.

– Rezervde Türkiye’yi Rusya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

BOR MADENİ TEKNOLOJİYLE GELİŞTİRİLECEK

Albayrak, bor madeninin en kalitelisinin Türkiye’de olduğunu belirterek, borun rafine edilerek borik asit denilen toz haline, devamında da teknoloji ile levhaya dönüştürüldüğünde tonunun 400 bin dolara çıktığını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.