Erdoğan:’İstiklal Marşı dışında bir andı tanımıyoruz, tanımayacağız’

Erdoğan:'İstiklal Marşı dışında bir andı tanımıyoruz, tanımayacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Meclis’teki grup toplantısında andımız ile alakalı konuştu.

Danıştay kararı açıkça Anayasaya aykırıdır.

Bu karar ile bir takım eski hastalıkların bünyemizde yaşadığını görüyoruz.

Tek parti CHP’sinde başlatılan bir uygulamayı, bugün hala devam ettirmeye çalışmak yanlıştır.

Andın ilk halini Türk Ocaklarını kapamasıyla, Üniversiteleri harap etmesi ile bilinen kişi yazmıştır. Bu kişi aynı zamanda Türkçe ezan zulmünün de mimarıdır.

Bize göre milletimizin en büyük andı, en etkili andı İstiklal Marşı’dır. İstiklal marşı dışında bir and tanımıyoruz, tanımayacağız.

Türküm ben, amma şunu söyleyeyim, ben Türkçü değilim. Türküm. O başka bir şey , o başka bir şey, ırkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Her etnik unsur, kendi etnik unsuru ile iftihar edebilir. Türkte, lazı da, çerkezi de eder, ama cılık, culuk etmez.

Şimdi sizin Türkçülük yapma hakkınız var, öte yandan Kürt yurttaşımızın Kürtçülük yapma hakkı doğar, bırakalım, Türk Türklüğü ile övünsün, Kürt Kürtlüğü ile övünsün, ama katiyen bunu ırkçılık boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınızda ayrımcılık yapmış olursunuz.

İşte biz bu yanlışın içine düşmedik.

Türkiye, 81 milyon yurttaşın ortak kıymeti ise hepsini kucaklamalıdır. İşte bizim rabiamız, tek millet, 81 milyon yurttaşın tamamını ifade ediyor, burada ayrımcılık yok, Türkiye’de ne kadar etnik unsur varsa, hepsini bir araya topluyoruz.

Tek bayrak derken, İstikbalimizin alameti farikası olan değer, üçüncüsü tek yurt derken, yurt toprağının hepimize ait olduğunu anlatıyor. İşte her yere hizmetimiz var, her yerde varız, 81 vilayetimize biz icraat götürdük. Sağlığa bak, ulaşıma bak, bunu görürsün.

Tek devlet derken maziden, atiye giden Türk devletinden başka devlet tanımadığımızı gösteriyoruz.

Kardeşlerim, bizim ortaya koyduğumuz bu fotoğrafta tek tipçi rejim özentisi bir yazının çocuklarımıza her sabah okutulmasında yeri var mıdır?

Hele hele meseleyi konuyu hukuki boyutu ile inceleyen, Anayasa komisyonu başkanımızın meşrebine indirgemenin ne yararı var. bir yandan ben ayrımcı eğilimi, kökeniyle uğraşmam diyeceksin, ama komisyon başkanım, bakanlık yapan arkadaşımıza bir yandan hakaret, bir yandan tehdit savuracaksın, kusura bakma onun arkasında bizler varız.

Ve doğrusu, bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti, bir genel başkana yakıştıramadım. Çünkü bu çok çok üzücüydü, buna yol arkadaşımı feda edemem.

Zira, benim bu yol arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla bir alâkası yok. Kökeni Kürt olabilir, ama kendisi bu ülkede hizmet etmenin aşkını yasamış olan yok arkadaşımdır. Üstelik bu bakanımızın kentine ve ülkesine ne büyük hizmetler yaptığının en büyük şahidi bizleriz. Hiç bir arkadaşımızın işini yaptığı için tehdit edilmesine göz yumamayız. Bizim metindeki ifademizle bir sıkıntımız yok.

Birazdan MEB’in tanıtım toplantısına katılacağım, burada, nasıl doğru olacaklarını, nasıl ülkelerini seveceklerinin esaslarını ortaya koyacağız.

Sevgili milletim, Balkanlardan Orta Asya’ya kadar, ecdad yadigarını biz kazandırdık. Eğer bunları görmeyen gözler var ise ben ne yapayım.

Dolayısı ile buradaki mesele, ne Türk anlamıdır, ne de metindeki tavsiyelerdir. Burada sorun yazının zihniyetidir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.