Erdoğan’ın Kaşıkçı açıklaması ABD basınında!

Erdoğan'ın Kaşıkçı açıklaması ABD basınında!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Konsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamalar özellikle Trump yönetimini bu konuda tesirsiz kalmakla suçlayan ABD basınında geniş yer buldu.

Cemal Kaşıkçı’nın da yazılarını yayınlayan Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suudi timi Kaşıkçı’nın yabanice öldürülmesini planladı” sözlerine yer verirken Erdoğan’ın 18 kişinin tutuklandığını lakin henüz yüksek düzeydeki yöneticilere dokunulmadığı sözlerini de duyurdu.

ABD’nin en prestijli yayın organlarından The New York Times ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti TBMM Grup Toplantısı esnasında “Çıplak gerçeği ortaya koyuyorum” diyerek Kaşıkçı cinayetinin soruşturmasıyla ilgili detaylı bilgiler verdiğini açıkladı. Gazete, Erdoğan’ın “Çok açık ki bu yabani cinayet birden olmadı, önceden planlandı” sözlerine yer verdi.

Erdoğan’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesinin planlanmış bir cinayet olduğunu açıklaması CNN kanalında da yer aldı. Erdoğan’ın konuşmasını anlık olarak veren CNN’in haberinde bağımsız bir incelemenin Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirilemeyeceği görüşü de yer aldı.

ABD basınında Türkiye’nin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutumundan genel seviyeyle bahsedilirken, bulguların ve delillerin başta Kaşıkçı cinayetini tamamiyle reddeden Suudi yönetimini köşeye sıkıştırdığı fikrinin hakim olduğu görüldü.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.