Erdoğan’dan ‘Öğrenci Andı’ açıklaması

 Erdoğan'dan 'Öğrenci Andı' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Şura-yı Devlet’ten Danıştay’a Uluslararası Sempozyumu”nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türkiye’de artık hiç bir şeyin eskisi gibi devam etmesi mümkün değildir. 24 Haziran seçimleri itibarıyla ülkemiz yönetim modeli olarak yepyeni bir kulvara girmiştir. Bu yeni modelin ismi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir. Türkiye uzun seneler milli iradeyi esir alan vesayetçi yapıdan kurtulmuş gerçek demokrasiye geçiş yolunda tarihi bir adım atmıştır. Milletimizin hür iradesi ile mührünü vurduğu bu değişim, ülkemizin demokrasi yolculuğunda yeni bir aşamanın da ifadesidir. Yeni sistemin en önemli özelliği, yürütmede çift başlılığı bittirerek sandıkta tecelli eden iradenin devlet yönetimine tam manasıyla yansıtılabilmesini garanti etmesidir.

İZMİR LİMANI İHALESİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Bazı uygulamalar görüyorum ki maalesef çift başlılık değil ayrıca hatta çok başlılığa doğru giden bir süreç var. Şura-yı Devlet devletin danışması ya da danıştığı organ. Karar icra kimin? Bu da yerindelik manası ile idarenindir. Burayı iyi anlamamız lazım. İzmir Limanı’nın ihalesini yapıyoruz ve Danıştay’da İzmir Limanı ihalesi 2 sene bekliyor. 2 sene sonunda burayı alacak olan kişi vazgeçiyor ve biz 1 milyar dolar kaybediyoruz. Şimdi bunu bana Danıştay ne ile izah edecek, 1 milyar doların hesabını kim verecek? Seri olarak bize ne düşünüyorsan bildirirsin biz de kararımızı veririz. Kararlarını verirken akıl ve insafları yerine ideolojik bağnazlığı koyanlar, bağımsızlık ve tarafsızlık yerine FETÖ elebaşından gelen emirlere göre hareket edenler Türkiye’yi büyük bir felaketin eşiğine getirmişlerdir. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı nasıl demokrasinin olmazsa olmaz şartıysa jüristokrasi de aynı derecede büyük bir tehdittir.

DANIŞTAY’IN ”ÖĞRENCİ ANDI” KARARI

Yasayı uygulamak yerine yasa koyucu yerine hareket etmek katiyen doğru değildir. Yerindelik görevi idareye mi ait yoksa yargıya mı ait? Bunun kavgasını 16 senedir hep verdik. Yargı gelsin o vakit idare görevini de üstlensin. Yerindelik yetkisini de yargı kendisi kullanıyor bu şekilde bir şey olamaz. Kuvvetler ayrılığını tanımı içinde aynen uygulamamız gerekiyor. İşimize geldiği gibi uygularsak neticeye varamayız. 5 yılda and ile alakalı karar veriyor Danıştay. 2013’ten 2018’e kadar nerdeydeniz? Şimdi mi aklınıza geldi? 2018’e kadar neden acaba bu konuda bir karar verilmedi de şimdi veriliyor? Biz alkışlanması gerektiği vakit yargımızı alkışlarız ama yanlış olduğu vakit bunu söylemek zorundayız. Millet tokat atması gerektiği vakit bize atıyor sizlere atmıyor. Hesabı veren biziz.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ SORUŞTURMASI

Hiç kimseyi töhmet altında bırakmadan elde edilen delillere göre vakanın aydınlatılması için gayret sarf ettik. Teyit edilmiş bulguları dün grup toplantımızda paylaştık. Birileri bu paylaşımımızdan da rahatsızlık duyuyor. Sorsan Viyana Sözleşmesi nedir bundan da haberi yoktur. Bu attığımız adımla da bizler lime lime bunu söktük çıkardık hala iş bitmedi söküyoruz çıkarıyoruz şimdi dünya bu işi yakından takip eder hale geldi. Ülke olarak cinayetin üstünün örtülmesine müsaade etmemekte kararlıyız. Yeni delillere ulaştıkça muhataplarımızla paylaşacağız.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.