Erdoğan’dan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili açıklama

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda son dakika açıklamalarında bulundu: “38 yaşında emekli olan biri 40 yıl devletten maaş alacak. Dünyanın hiç bir yerinde bu şekilde bir uygulama yok.”

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, CHP’nin İş Bankası hisseleri ile ilgili “Onların direnmesi sonuç vermez” şeklinde konuştu. Gazeteci Cemal Kaşıkçıyla ilgili olarak da “Amacımız kanaat oluşturacak sonuca ulaşmak” ifadelerini kullanan Erdoğan, son olarak Trump’ın açıklamaları ile ilgili soruya da ‘Geciken bir açıklama’ cevabını verdi.Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama! Emeklilikte yaşa takılanlar...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Geçtiğimiz hafta Kızılcahamam’da önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye’nin Afrika’da başlattığı açılım politikasının meyvelerini görüyoruz. Afrika, üçüncü bin yılda dünyaya damga vuracağa benziyor. Biz de Afrikalı kardeşlerimizin yanında yer alıyoruz. Daha önce de defalarca gittiğim bu eserin bitme aşamasına gelmesinden büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu toplantımızın arkasından yeni savcı ve hakim kardeşlerimizin kura törenine katılacağız. Bizim kitabımızda yorgunluğun, ataletin yeri yoktur.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her vakit için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde ’emeklilikte yaşa takılanlar’ başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var.

Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992’de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022’de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK

Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 sene çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 sene çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiç bir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün Türkiyede 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52’dir. Bu AB’de 65’tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma yaşamı boyunca ödediği pirimi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır.

MALİYETİ 750 MİLYAR LİRAYI BULUYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun senelik maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu sayı 750 milyar lirayı buluyor. Biz bu şekilde bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum.

Bir tarafta stokçular fırsatçılar türedi, diğer yanda bunlar türedi. Ne olacak, emekli olacak diğer yandan başka işte çalışmaya devam edecek. Batı dünyası 65 yaşın altına eyvallah etmiyor, ülkeye maliyetleri çok fazla da onun için. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bedelini ödeyemeyince emeklilik yaşını yukarı tırmandırmaya başladılar.

SİYASİ RANTA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ

Emeklilerimiz konusunda en büyük hizmetleri biz getirdik. Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerini bozmaya ikna olamayız. Siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yapanların önemli bir bölümü resmi ya da gayri resmi olarak çalışmayı sürdüreceklerdir. Hakikat bu iken sosyal güvenlik sistemimizi bir bataklığın içine neden sürükleyelim? Meclis’te bunu gündeme getirenler yeniden durum değerlendirmesi yapsın.

YENİ BİR HİZMET DÖNEMİNİN KAPILARINI ARALAYACAĞIZ

Mart 2019’da yerel idari seçimlerinde de yeni bir hizmet döneminin kapılarını aralayacağız. Biz işbaşına gelir gelmez 3 kademeli program başlattık. 100 günlük icraat programı başlattık. Türkiye 2002-2013 yılları arasındaki hedefleri aşarak yakalamıştır. 2013 senesinde itibaren yaşadığımız sınamalar sebebiyle kimi hedeflerimizin gerisine düştük. Yeni yönetimin ilk bütçe hazırlığını tamamladık yarın meclise sunacağız. 

KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ

Bürokrasinin hantallığı yüzünden çok sorun çektik, hala daha çekiyoruz. Kim ünvanını korumak için pasif konuma geçmişse ekibimizin bir parçası olmaktan çıkmıştır. Bu tarz şikayetler duyduğumuzda kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Türkiye’nin en fazla icraata projeye ihtiyacı olan dönemde kimsenin kaprisleri ile kariyer hesapları ile vakit kaybedemeyiz. Bakan arkadaşlardan ricam hala yapmamışlarsa yetki devirlerini çabucak tamamlayıp çarkların ilerleyişini sağlamalarıdır. Milletimiz bu tür sıkıntıları aşalım daha etkili icraat yapalım diye oy verdi.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESERİZ

Rahip Brunson için Türk adalet sistemi bir karar verdi ve uygulamaya koydu. Terörle mücadelede de kararlılıkla adımlarımıza devam ediyoruz.

Münbiç’te 90 günlük bir takvim vardı. Takvim işlemedi. Fırat’ın doğusu için de aynısı geçerli. Biz kendimiz kendi göbeğimizi keseriz. En üst düzeyde adım atarız. Bütün bunlar salt ülkemizin huzuru için değil, o bölgede yaşayan acayiplerin huzuru içindir aynı zamanda…”

CEMAL KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

Toplantısı sonrası gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için yapılan çalışmalara yönelik soruyu “Amacımız bizler için kanaat oluşturacak bir sonucu ulaşmak.” diyerek cevapladı. 

CHP İŞ BANKASI HİSSELERİNİN DEVRİ 

İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin ahzineye devrine yönelik CHP kanadından gelen açıklamalara da değinen Erdoğan, “Onların direnmesi sonuç vermez. Olayın parlamento ve parlamento dışı boyutu vardır” ifadelerini kullandı. 

“TEHDİTLE NETİCE ALMA YOLUNA GİTMEYİN”

Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasının arkasından ABD Başkanı Trump attığı tweetler için “Geciken açıklamalar” nitelemesini yapan Erdoğan, “Türk yargısına güvenin tehditle sonuç alma yoluna gitmeyin. Türk yargısı kendisine olan güveni boşa çıkarmadı” dedi. 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.