Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘af ve ittifak’ yanıtı

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni yönetim sisteminin inşası gibi temel konularda ittifak içerisinde olmak, iki partinin aynı çizgiyi takip etmesini gerektirmiyor. AK Parti ve MHP iki ayrı partidir. Farklı düşündüğümüz konularda kendi yolumuzu takip ederiz.” dedi.

“MHP yerel seçimlerde kendi adayları ile devam edecek biz de aynı şekilde kendi adaylarımızla yerel seçimlerde meydanlarda olacağız. Ama biz Cumhur İttifakı’nın devamından yanayız. Cumhur İttifakı’na herhangi bir leke gelsin katiyen istemeyiz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeliyle bir görüşmesinin şu anda gündemde olmadığını lakin görüşmenin olmaması için bir nedenin bulunmadığını bildirdi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bahçeli'ye 'af ve ittifak' cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye siyasi işbirlikleri konusunda yeni bir döneme girdi. Bu işbirliği zemininin oldukça önemli katkısı olmuştur. MHP ile yeni yönetimin yaşama geçirilmesi sürecinde son olarak 24 Haziran’da çok verimli bir ittifak sergiledik. Cumhur İttifakı adını verdiğimiz bu zemini hazırlayan milletimizdir. Milletimizin sesine kulak verdik ve içten bir dayanışma içerisinde olduk. Yeni yönetim sisteminin inşası gibi temel konularda ittifak içerisinde olmak, iki partinin aynı çizgiyi takip etmesini gerektirmiyor. AK Parti ve MHP iki ayrı partidir. Farklı düşündüğümüz konularda kendi yolumuzu takip ederiz.

MHP ile kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor. Cumhur İttifakı’na verdiğimiz önem üstüne bu farklılıklara yapıcı bir dil ile ifade etmeye çalıştık. Kimseye şahsi olarak terbiyesizlik etmeyi aklımızdan geçirmeyiz. Esasen bizim politika tarzımızda bu şekilde bir üslubun yeri yoktur.

Af gündeme geldiğinde, bu işi tam manası ile masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada temel bir ilke var. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçlara af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçlara karşı devlet af yetkisine sahip değildir.

MHP ile kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor. Cumhur İttifakı’na verdiğimiz önem üstüne bu farklılıklara yapıcı bir dil ile ifade etmeye çalıştık. Kimseye şahsi olarak terbiyesizlik etmeyi aklımızdan geçirmeyiz. Esasen bizim politika tarzımızda bu şekilde bir üslubun yeri yoktur. 

“BUNLARA KADER MAHKUMU DİYE BİLİR MİYİZ?”

Af gündeme geldiğinde, bu işi tam manası ile masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada temel bir ilke var. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçlara af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçlara karşı devlet af yetkisine sahip değildir. Eğer adalet mülkün esası ise o vakit biz bu mülkü ayakta tutmak için adil davranmaya mecburuz. Kalkıp da uyuşturucu baronlarıyla, torbacılık yapanları bir araya getirmek bunu anlamak da mümkün değil. Biz devlet olarak baronlarla da torbacılarla da içenlerle de mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz. Hiçbir dönemde uyuşturucularla mücadelede bizim iktidarımız olduğu kadar yoğun bir mücadele verilmemiştir. En doğusundan güneydoğusuna kadar nerde ne gibi çalışmalar yapıldı ise hepsini topladık, gerekeni yaptık.

50 binin üstünde uyuşturucu mahkumu var. Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Ne demek kandırılmış? Öbür tarafta can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Öbür tarafta hırsızlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha çoğunu yapıyor, bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Canilere mi kader mahkumu diyeceğiz? Biz devlete karşı işlenen suçlarda devlet olarak yapılabilecek ne var ise gayret ederiz. Bir katili affettiğimiz vakit maktulün ailesine nasıl anlatacağız? 

Emeklilikte yaşa takılanlar için gerekli olanlar söylenmiştir. 

“BİZİM TEK ANDIMIZ İSTİKLAL MARŞIDIR”

Bizim kimseyi ne kurum ne isim olarak hedef almamız bahis konusu değildir. Sosyal medyadaki kimi açıklamaların yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyorum ve üzülüyorum. 

Andımız geride bıraktığımızı sandığım bir konuydu. 2013’te bunu çözmüştük. Yetki aşımı yaparak maalesef bu düzenlemeyi iptal etmiştir. Türkiye’yi hak etmediği bir atışmanın içine sürükleyen bu karar, eski hastalıkların yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP’si döneminde başlatılan uygulamayı hala devam ettirmeyi çalışmak yanlıştır. Andın ilk halini Türk Ocaklarını kapamasıyla, üniversitelerini harap etmesi ile bilinen tıp hekimi Reşit Galip yazmıştır. Türkçe Ezan zulmünün de mimarıdır.  Milletimizin en etkili andı İstiklal Marşıdır. Bunun dışına bir ant tanıyoruz, tanımayacağız.

Ben Türk’üm ama Türkçü değilim. O başka birşey, o başka birşey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Her etnik unsur kendi etnik unsuru ile iftihar edebilir. Sizin Türkçülük yapma hakkınız var ama benim Kürt yurttaşımızın Kürtçülük yapmak hakkı doğar. Asla bunu ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. AK Parti olarak bu yanlışa düşmedik. 

Türkiye Cumhuriyeti devleti 81 milyonun ortak devleti olduğuna göre, sembolik unsuların hepimizi kucaklaması gerekir. ‘Rabia’mız budur. Tek millet. Kökenine, bölgesine bakmaksızın 81 milyon yurttaşımızın tamamını ifade ediyoruz. Ayrımcılık yok. Tek bayrak. uğrunda dedelerimizin ve evlatlarımızın kan döktüğü istiklalimizin alameti farikasını olan kıymetini vurguluyoruz. Tek yurt derken, 780 bin kilometre yurt toprağının hepimize ait olduğunu söylüyoruz. Tek devlet derken maziden atiye uzanan köprü üstündeki Türkiye Cumhuriyeti’nden başka devlet tanımadığımızı belirtiyoruz. “

“ARKADAŞIMI FEDA EDEMEM”

Ben ayrımcı değilim diyeceksin, Anayasa Komisyonu Başkanımız benim millet vekilim, bakanlık yapmış arkadaşımıza, bakanımıza hem hakaret, hem tehdit savuracaksın. Onun arkasında bizler varız.

Bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok üzücüydü. Yol arkadaşımı feda edemem, bunu bir kere bilmeleri lazım. Benim bu yol arkadaşımın ırkçılıkla uzaktan yakından alâkası yoktur. 

Niye hedef saptırıyoruz neden damgalama yapıyoruz?  Bu bakanımızın kentine ve ülkesine ne kadar hizmetler yaptığının en yakın tanığı biziz. Hiçbir bakanımızın tehdit edilmesine göz yumamayız.. Niye hedef saptırıyor, damgalama yapıyoruz.

İTTİFAK AÇIKLAMASI

Ülkeyi ve milleti sevmek çocuklarımızı buna uygun bilgi, beceri ile donatmakla olur. Biz 2053, 2071’i inşa etmek için ittifak kurduk. Bunun için artık bu tür meselelerdeki görüş farklılıklarının Cumhur İttifakı’na gölge düşürmesine müsaade edmemeliyiz. Biz bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiç bir işin içerisinde olmadık, olmayız. 

Milletimizin emaneti olan Cumhur İttifakını günlük siyasetin üstünde tutmak istedik. Gördük ki MHP farklı bir tercih yaptı. Madem ‘Biz yolumuza’ diyorlar, biz de ‘Herkes kendi yoluna’ deriz.

Ülkemiz, milletimiz, partimiz için yaşami gelişmelerin olacağı bir dönem olacak. Yeni bir atılım sürecine giriyoruz. Siyasi, sosyal ve hesaplı ilişkiler içerisinde olduğumuz Avrupa zorlu günler geçiriyor. ABD’nin hamlelerini yakından izliyoruz. Orta Asyayla iyi ilişkiler içerisindeyiz. “

‘LEKE GELSİN İSTEMEYİZ’

“MHP yerel seçimlerde kendi adayları ile devam edecek biz de aynı şekilde kendi adaylarımızla yerel seçimlerde meydanlarda olacağız. Ama biz Cumhur İttifakı’nın devamından yanayız. Cumhur İttifakı’na herhangi bir leke gelsin katiyen istemeyiz.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.