Erdoğan’dan Anayasa Değişikliğine İlişkin Açıklama

Erdoğan'dan Anayasa Değişikliğine İlişkin Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya’nın Başkenti Darüsselam’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

“HER NE KADAR BİRİLERİ ’REJİM DEĞİŞİKLİĞİ’ DİYORSA DA BU BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİDİR”

Anayasa referandumu süreciyle ilgili sorulara cevap veren Erdoğan, “Tabii bu sürecin parlamento aşaması hakikaten başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Bunun ismi referandumdur. Şimdiyse gerçek sahibine gideceğiz. Millete gideceğiz. Milletimizin bu halk oylaması kararıyla ilgili vereceği kararı bir görmemiz lazım. Bunu gördükten sonra milletimiz gerçekten bu kararı onaylıyorsa hemen bir seçim bahis konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. Seçim şu andaki görüntüsü 2019. Bu seçimde tekrar millete gidilecek. Millet ne karar verecek görmek gerekiyor. Bu neticeleri alalım, ondan sonra bu adımları atalım. Tabii ki özellikle partili bir cumhur başkanı süreci bir kere bu işin en farklı olan yönü olacak. Bütün bunların yanında da özellikle Türkiye’nin geleceğe yönelik çok daha performansı artırıcı kararlar almasının gereğine inanıyoruz. Her ne kadar birileri ’rejim değişikliği’ diyorsa da bu bir sistem değişikliğidir. Bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır bu iş. İkide bir ‘tek adam’ diyorlar. Cumhuriyetin kuruluşun bilmezlerse bunu da bilmezler. Bütün bunları elediğimiz vakit bu işin nasıl buralara geldiği ortadadır. Şu anda milletimizin vereceği karar bizim için baş göz üstünedir. Bu adımı inşallah bu şekilde atacağız. 2019’da seçim yapılır, yeni partili cumhurbaşkanı seçilir, partili cumhur başkanı seçildikten sonra da kim olacaksa o kabinesini oluştururken artık bağlayıcı bir niteliği olmayan bir süreçtir. Burada ağırlıklı olarak biliyorsunuz parlamentodan değil, parlamento dışı bir bakanlar kurulu oluşturma şansı olacağı için bu ehemmiyet arz ediyor. İkinci derecede parlamento içerisinden de bu kabineye kişiler alabilir. Onu o günün şartları belirleyecektir. O güne kadar da farklı güçlü bir kabinenin oluşturulması ülkemizin menfaatine olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“ZATEN ŞU ANA KADAR MEYDANLARDAYDIM”

Erdoğan bir gazetecinin “Anayasa referandumu kampanyası sürecinde yer alacak mısınız” sorusunaysa şöyle cevap verdi:

“Şu anda bizim meydanlarda yer almamıza mani bir hal yok. Birçok etkinlikler olacaktır. Bu etkinlikler içinde arkadaşlarımla değerlendirmeleri yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra meydana çıkar mıyız, çıkmaz mıyız? Ben zaten şu ana kadar meydanlardaydım, daha önce de meydanlardaydım. Bu değerlendirmelerden sonra karar veririz. Kaldı ki bir Cumhurbaşkanı olarak Cumhurbaşkanlığı üstünden geleceğin hazırlandığı bir süreç herhalde bizi de ilgilendirecektir diye düşünüyorum.”

“HALKIMIZIN PARTİLİ CUMHURBAŞKANINA SICAK BAKTIĞINI VE CİDDİ BİR ORANDA BU İŞE YAKLAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Erdoğan anayasa referandumuyla ilgini tahminin ve kendisine gelen anket sonuçlarının sorulması üstüne, “Anketler var da onları biraz daha hızlanalım ondan sonra sizlerle paylaşırız. Halkımızın şu anda halk oylaması ile beraber Türkiye’de özellikle partili cumhurbaşkanına sıcak baktığını ve çok da ciddi manada bir oranla bu işe yaklaştığını görüyoruz. Zaten bu şekilde bir şey olmasa biz bu şekilde bir şeyin içinde de olmayız” ifadelerini kullandı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.