Erdoğan, Putin ve Ruhani yakında Tahran’da buluşacak

İran devlet televizyonu, üç liderin Suriye’deki son durumu masaya yatıracağını duyurdu. Son zirve ilk baharda Türkiye’de gerçekleşmişti.Son dakika... Erdoğan, Putin ve Ruhani zirvesi, yakında Tahran'da

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in dış siyaset danışmanı Ali Ekber Velayeti, Astana barış sürecinin garantör ülkelerinin liderleri olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran lideri Ruhani’nin Suriye konulu bir sonraki zirvesinin yakında Tahran’da gerçekleşeceğini ifade etti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in dış siyaset danışmanı Velayeti, İran devlet televizyonunda yayınlanan bir açıklamasında, Ruhani, Putin ve Erdoğan’ın Suriye konulu bir sonraki üçlü görüşmesinin yakın zamanda İran’ın baş kenti Tahran’da yapılacağını ifade etti.

Ruhani, Putin ve Erdoğan’ın Suriye’deki çatışmaların sonlanması maksadıyla yaptığı son üçlü görüşme, nisan ayında Ankara’da gerçekleşmişti.

Velayeti’nin bu açıklaması, Rusya lideri Putin’le dün Moskova’da yaptığı görüşmeyi izledi.

İranlı danışman ayrıca, Putin’le görüşmesinin ‘çok yapıcı ve arkadaşça’ geçtiğini ifade etti. Rusya’nın İran’ın petrol sektörüne yatırım yapmayı istediğini belirten Velayeti, şu şekilde devam etti: “Liderimiz (Hamaney) stratejik ortağımız olarak Rusya’yla ilişkilerimizin geliştirilmesine önem veriyor. Bu yol devam edecek. Rusya İran’ın petrol sektörüne yatırım yapmaya hazır.”
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.